Gitary, poezja i śpiew, czyli OPPA

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:44
- Co roku rodzą się nowi bardowie – oceniał w "Muzycznej Jedynce" kondycję piosenki autorskiej Piotr Bakal, pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Bardów.
Audio
Piotr Bakal
Piotr BakalFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Jesień to czas śpiewających poetów, czas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej - Międzynarodowego Festiwalu Bardów, którego finał odbędzie się w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana w 1978 roku w warszawskim klubie "Hybrydy", a jej pomysłodawcą był właśnie Piotr Bakal.

W "Muzyczne Jedynce" Piotr Bakal poinformował, że do 3 listopada można zgłaszać się do udziału w festiwalu, a wszystkie dane znajdują się na jego stronie internetowej.

- Co roku rodzą się nowi bardowie, więc kondycja piosenki autorskiej jest niezła. Ich poziom jest oczywiście zróżnicowany, ale udaje nam się poprzez festiwal wyłonić najciekawsze indywidualności – podkreślił Piotr Bakal.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił, że w tym roku Grand Prix OPPA - Nagroda im. Jonasza Kofty zapewnia dofinansowanie nagrań studyjnych do wysokości 6000 zł brutto oraz wytłoczenie 1200 egzemplarzy płyty laureata. Pozostali laureaci "Złotej Piątki" otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego.

Piotr Bakal poinformował, ż półfinał Konkursu OPPA 2012 odbędzie się w sobotę 17. listopada, a Wielki Finał w niedzielę 18. listopada.

Międzynarodowy Festiwal Bardów odbędzie się w Warszawie w dniach od 17. do 25 listopada.

Program Pierwszy Polskiego Radia jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Bardów.

Audycję prowadził Paweł Sztompke.

Czytaj także

”Przed Gintrowskim w ogóle się nie chrypiało”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 08:43
- Głosu o takiej charakterystyce w polskiej piosence wcześniej nie było. Nie było chrypienia, póki nie zaczęto naśladować Przemka – wspomina lubelski bard Jan Kondrak. Przemysław Gintrowski zmarł w sobotę, miał 61 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiewał tak, jakby chciał wygrać jakąś wojnę"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 08:16
- Jestem człowiekiem niszowym, głęboko niszowym, bo jaką cześć naszego konsumpcjonistycznego społeczeństwa interesuje Zbigniew Herbert i jego twórczość? Garstkę ludzi – mówił o sobie i swojej twórczości zmarły w sobotę bard Przemysław Gintrowski.
rozwiń zwiń