Skandynawowie saksofonami będą zdobywać Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 16:24
Dziś rozpoczyna się 54. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree. O programie imprezy opowiada w "Muzycznej Jedynce" Krzysztof Sadowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Audio
Krzysztof Sadowski w studiu radiowej Jedynki
Krzysztof Sadowski w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Gralewski/PR

Przez sześć dni odbywa się mały festiwal muzyki skandynawskiej. - To są nowe zespoły, które prezentują nową generacje muzyków, bardzo atrakcyjną - zachwala imprezę gość radiowej Jedynki .

Ale do najważniejszych koncertów zalicza występy 22 listopada Jana Garbarka i 24 listopada Raviego Coltrane’a. - Garbarek stworzył swoją własną muzykę romantyczno-skandynawsko-słowiańską. Tak mówimy, bo jest wpół Polakiem - wyjaśnia Sadowski. To muzyka niepodobna do amerykańskiej. Norweski muzyk wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Ravi Coltrane to syn słynnego Johna, który zrewolucjonizował harmonie w jazzie.

Krzysztof
Krzysztof Sadowski (P) z rozmowie z Pawłem Sztompke (L)

W sumie będzie 13 koncertów, będzie edycja w Legionowie i sześć poranków dla dzieci. Podczas tych poranków zespoły jazzowe będą grały muzykę do wyświetlanych filmów rysunkowych. Festiwal zakończą dwa koncerty z muzyką żydowską. 3 i 9 grudnia.
Krzysztof Sadowski wspomina, że 50 lat temu Jazz Jamboree to był festiwal polskich zespołów, bo do naszego kraju raczej rzadko trafiali wykonawcy zagraniczni. Na festiwal zjeżdżali się jak do mekki jazzu miłośnicy tego rodzaju muzyki z krajów ościennych.
Rozmawiał Paweł Sztompke.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lora Szafran: nie wykonuję Cohena na jazzowo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 07:00
Jej ostatni album "Sekrety życia według Leonarda Cohena" zyskał już status złotej płyty. Z nowym materiałem wystąpi w lipcu na IV Festiwalu Piosenki Inteligentnej "Bez Lipy" w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie życia Andrzeja Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 15:25
Słynny piosenkarz, perkusista i kompozytor opowiedział w Jedynce o swoich największych przebojach i życiowych pasjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak: w jazzie nie ma nic do rozumienia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 17:21
Światowej sławy jazzman, skrzypek i kompozytor mówił w Jedynce czym dla niego jest muzyka, jakich mistrzów spotkał na swej drodze i jak ważna w jego twórczości jest improwizacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Stankiewicz i Janusz Strobel zagrali w Trójce - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 20:05
On - wybitny gitarzysta i kompozytor, ona - jazzowa wokalistka młodego pokolenia. Efekty ich współpracy usłyszeliśmy na antenie Trójki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Urbaniak popularyzatorem. Niemen po angielsku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 15:42
Znany jazzman postanowił rozsławić w świecie polskie piosenki i przygotowuje płytę z nowymi aranżacjami takich hitów jak "Pod papugami" czy "Papaya". O szczegółach tego projektu artysta mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń