Andrzej Smolik o kulisach księżycowej mistyfikacji!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 16:51
Najnowszy album kompozytora "The Trip" to muzyka do opowieści mężczyzny, który sfilmował fałszywe lądowanie Apollo 11 na księżycu. - Zarobił na tym, a teraz siedzi na wyspie, pije drinki i wszystko nam opowiada - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Smolik.
Audio
Księżyc
KsiężycFoto: Glow Images/East News

Płyta "The Trip” zawiera ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem. Nie jest to jednak zwykłe nagranie. - Krążek stanowi część multimedialnego projektu. Muzyce towarzyszy libretto, które wygłasza amerykański aktor z niesamowitym głosem. To historia faceta, który nakręcił lądowanie Apollo 11 na księżycu. Okazuje się jednak, że była to wielka mistyfikacja. To pretekst do opowieści o tym, jak technologia może oszukiwać. Autor filmu poddany był później represjom. Za pieniądze, które zarobił przy Apollo, kupił sobie dom na wyspie i tam spokojnie siedzi, pije drinki  i opowiada nam historię swojego życia - mówił Andrzej Smolik.

 

Film już 20 listopada pojawił się na oficjalnej stronie internetowej Andrzeja Smolika (smolik.com.pl). - To interaktywna wersja z możliwością podróżowania i łączenia ze sobą skrawków historii, ale więcej nie chcę zdradzać - powiedział gość "Muzycznej Jedynki”. Tego samego dnia w sklepach ukazała się też płyta.

Andrzej
Andrzej Smolik, fot. mat. prom.

Kompozytor przyznał, że pisanie muzyki filmowej bardzo go interesuje, chociaż nie miał ku temu wielu okazji. - To zupełnie inna logistyka pracy. Natomiast faktycznie zrobiłem tego stosunkowo niewiele, głównie filmy dokumentalne, choć chętnie zrobiłbym więcej - przyznał.

Jaką muzykę Andrzej Smolik zabrałby na bezludna wyspę? Między innymi tego dowiesz się z nagrania audycji. Rozmawiał Paweł Sztompke. Zapraszamy do słuchania.

(ei)

Andrzej Smolik na stałe gra w zespole Wilki, współpracował też m.in. z grupą Hey, a także z jej wokalistką Katarzyną Nosowską, z którą w 1998 roku nagrał album "Milena". W następnych latach tworzył  też z Robertem Gawlińskim, Noviką, Kayah, zespołem Myslovitz i Arturem Rojkiem, Miką Urbaniak, Krzysztofem Krawczykiem, Maciejem Cieślakiem oraz Marią Peszek. Jest dwukrotnym laureatem nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii Kompozytor roku w 2003 i 2004. Uhonorowany też m.in. Paszportem Polityki 2003.

Czytaj także

Smolik: odrzucam lampy i wybieram tranzystory

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 12:50
Producent i multiinstrumentalista znany z zespołu Wilki, współpracy z czołowymi polskimi artystami i swoich solowych projektów opowiada w Czwórce o muzyce, nowych technologiach i samochodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smolik: polska muzyka jest w podziemiu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 11:00
Warsaw Music Week zmienił w tym roku formułę - zamiast promować zagranicę wspiera polskich artystów. Dzięki temu czeka nas "Kayax Night". O tym wydarzeniu i swojej muzyce w Czwórce mówił Andrzej Smolik.
rozwiń zwiń