Weterani bluesa jadą zawojować Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:58
Na międzynarodowy festiwal do jaskini lwa, czyli do Ameryki wybiera się Sławek Wierzcholski ze swoją Nocną Zmianą Bluesa.
Audio
Sławek Wierzcholski
Sławek Wierzcholski Foto: Wojciech Kusiński/PR

W festiwalu w Memphis w stanie Tennessee weźmie udział 170 zespołów z całego świata, z czego połowa to Amerykanie. - Nie ma się co czarować. Amerykanie nie dadzą Europejczykom szans, żeby tam daleko zaszli - przewiduje muzyk.
Zaznacza, że nie chce się usprawiedliwiać, ale jego zdaniem, muzyka etniczna osadzona w amerykańskim środowisku nie będzie w wykonaniu Europejczyków zbyt entuzjastycznie widziana. Choć - jak to ujął gość "Muzycznej Jedynki" - blues to nie jest już muzyka czarnoskórych Amerykanów i nie trzeba być czarnym, biednym i pijanym, żeby tę muzykę grać w sposób kompetentny. Zapowiada, że on i zespół nie zamierzają tanio sprzedawać skóry.
Pierwszy koncert Nocna Zmiana Bluesa zagra 30 stycznia. Pierwsze sito ma na celu odsianie tych, którzy grają inną muzykę niż blues, choć myślą, że grają bluesa. - Chciałbym też przynajmniej jeden utwór zaśpiewać po polsku - zapewnia Sławek Wierzcholski.

Muzyk żartuje, że trzeba pograć 30 lat, a tyle gra już Nocna Zmiana Bluesa, żeby wystartować w festiwalu w Stanach. Tam zapraszane są zespoły doświadczone, a wśród wielu elementów będzie punktowany nawet ubiór. T-shirt i dżinsy odpadają.

>>> Tu można kupić płyty Nocnej Zmiany Blusea wydane przez Polskie Radio
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Paweł Sztompke.
(ag)

Zobacz więcej na temat: Muzyczna Jedynka blues POLSKA

Czytaj także

Nocna Zmiana Bluesa trwa już 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 21:30
Zapraszamy na jubileuszowy koncert legendarnej formacji Sławka Wierzcholskiego!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławek Wierzcholski: nigdy nie lubiłem "Nocnej zmiany bluesa"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 15:00
Jubileuszowy koncert wybitnego bluesmana i jego zespołu wieczorem w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Wierzcholski martwi się o przyszłość polskiego bluesa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 16:31
- Co weekend w dziesiątkach polskich miast regularnie odbywają się bluesowe koncerty i jamy, jest nas ciągle wielu, ale publika starzeje się coraz bardziej - mówił w Czwórce Sławek Wierzcholski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego.
rozwiń zwiń