Jak śmierć Amy Winehouse zmieniła odbiór pewnej książki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 19:45
"27, czyli śmierć tworzy artystę" to tytuł debiutanckiej powieści Alexandry Salmeli, piszącej po fińsku Słowaczki. Autorka rozprawia się w niej z mitem sławnych muzyków, którzy zmarli w wieku 27 lat.
Audio
  • Alexandra Salmela, autorka książki "27, czyli śmierć tworzy artystę"
Jak śmierć Amy Winehouse zmieniła odbiór pewnej książki
Foto: youtube.com

- Angie, główna postać, pragnie stać się legendą. Uznaje, że nie mogłaby być gwiazdą rocka, więc postanawia zostać pisarką, która oczywiście umrze w wieku 27 lat. W tym celu eksperymentuje z poezją, prozą i dramatem - tłumaczyła w "Muzycznej Jedynce" fabułę swej książki Alexandra Salmela.

Autorka przyznaje, że jej zamiarem było odmitologizowanie słynnego "Klubu 27", do którego zalicza się m.in. Kurta Cobaina, Jimmy'ego Hendrixa, Janis Joplin i Amy Winehouse. - Książkę tę przepełnia ironia i czarny humor, które żartują sobie z legendy sławnych 27-latków. To książka o iluzjach, straconych ideałach, dorastaniu i o niechęci wobec dorosłości. W dużej mierze jest to również książka o tradycji literatury. Śmierć Amy Winehouse rzuciła jednak na nią interpretacyjne światło przez pryzmat owej feralnej liczby. A przecież pisałam ją, nie wiedząc, że Amy odejdzie w wieku 27 lat - mówiła.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Will z Alexandrą Salmelą.

pg

Czytaj także

Jacek Kleyff: najbardziej ludzkie jest milczenie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 17:50
Bard, poeta, kompozytor i malarz. Sam o sobie lubi mówić, że nie wypowiada się, tylko odpowiada. Ta zasada doskonale sprawdziła się przy pracy nad jego biografią zatytułowaną "Rozmowa". Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta śpiewany i koncertujący

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:36
Płyta "Zejdźmy się jak na wilię" to wspólne dzieło Ernesta Brylla - poety i Marcina Stycznia - wokalisty i gitarzysty. O szczegółach tej współpracy opowiedzieli w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkohol. Potwierdzono przyczynę śmierci Amy Winehouse

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 14:22
Piosenkarka "zmarła na skutek zatrucia alkoholem" i był to nieszczęśliwy wypadek - ponownie uznał lekarz sądowy.
rozwiń zwiń