Miłość księdza do niemowy. "Ten film nie obraża"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 14:57
Obraz Małgorzaty Szumowskiej "W imię..." został zakwalifikowany do głównego konkursu festiwalu filmowego w Berlinie i powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia. Porusza trudny temat zakazanej miłości. Twórcy filmu gościli w Jedynce.
Audio
  • Małgorzata Szumowska i Mateusz Kościukiewicz o filmie "W imię..."
Małgorzata Szumowska w studiu radiowej Jedynki
Małgorzata Szumowska w studiu radiowej JedynkiFoto: Emilia Iwanicka/PR

Samo zakwalifikowanie do głównego konkursu to jest już sukces. - W takim momencie nie myśli się o nagrodach. Przecież tak dawno nie było polskiego filmu w konkursie głównym Berlinale - mówi reżyserka Małgorzata Szumowska w radiowej Jedynce. Zwłaszcza, że konkuruje z reżyserami o uznanych nazwiskach, a ona na międzynarodowej scenie nie jest tak znana.
Film "W imię..." opowiada historię księdza w małej miejscowości na Mazurach, który boryka się z swym życiem uczuciowym, obdarzył miłością mężczyznę. W rolę księdza wcielił się Andrzej Chyra. Temat już teraz wzbudza kontrowersje. - Myślę jednak, że wszystkich zaskoczymy, bo film jest delikatny, subtelny, nikogo nie atakuje, bo nie to było celem. Film nikogo nie obraża, po prostu opowiada o miłości - mówi Małgorzata Szumowska. Wyjaśnia, że miłość, namiętność, pożądanie w przypadku księdza jest czymś z góry zakazanym, jest postrzegane w kategoriach grzechu i z tego tworzy się konflikt dramatyczny.

Mateusz
Mateusz Kościukiewicz w studiu radiowej Jedynki

Mateusz Kościukiewicz zagrał w filmie ważną rolę. To właśnie jego osobę ksiądz obdarzył uczuciem. Rola jest zresztą nietypowa, bo bohater wypowiada w zasadzie tylko jedno słowo. Pomysł narodził się, kiedy przed filmem aktor omawiał z Małgorzatą Szumowską koncepcję roli. - Doszliśmy do wniosku, że niemowa jest wielkim wyzwaniem dla aktora, bo ten podstawowy środek wyrazu zostaje mu odebrany i trzeba przekazać postać całkowicie innymi narzędziami - mówi Kościukiewicz.

Światowa premiera filmu "W imię" w piątek 8 lutego w Berlinie. Posłuchaj całej rozmowy z Małgorzatą Szumowską i Mateuszem Kościukiewiczem, którą prowadziła Joanna Sławińska.
(ag)Czytaj także

Szumowska pomaga młodym wrażliwcom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 10:00
- Pada w tym dokumencie zaledwie kilka słów. Kamera z ogromną czułością obserwuje prostych i w sumie wydawałoby się całkowicie nieciekawych ludzi, tworząc bardzo prawdziwy portret - mówiła reżyserka o filmie finalisty Talentów Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chyra w filmie o miłości niemożliwej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:12
W lutym na festiwalu Berlinale premierę będzie miał najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "W imię...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Englert po nagrodzie w Sundance: szukaliśmy kontrastu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 15:06
Film "Nieulotne" Jacka Borcucha był jedną z rewelacji największego festiwalu kina niezależnego na świecie, który odbywa się w amerykańskim Sundance. Uznanie zdobyły zwłaszcza zdjęcia Michała Englerta, który otrzymał nagrodę jury.
rozwiń zwiń