"Dzień kobiet" to płyta ewidentnie feministyczna

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 16:06
Od piątku można oglądać na ekranach kin debiutancki film fabularny Marii Sadowskiej "Dzień kobiet". Filmowi towarzyszy dwupłytowy album o tym samym tytule.
Audio
Maria Sadowska w studiu radiowej Jedynki
Maria Sadowska w studiu radiowej JedynkiFoto: Andrzej Szozda/PR

- Po czterech latach to mój pierwszy album, a policzyłam też, że to jest jubileuszowy, bo to moja dziesiąta solowa płyta - mówi Maria Sadowska. Album powstał przypadkiem, bo planowane było tylko wydanie soundtracka do filmu i skomponowanie tylko jednej tytułowej piosenki. Ale Sadowska bardzo tęskniła, żeby po czterech latach pracy nad filmem coś nagrać. A po drugie praca nad filmem wyostrzyła jej spojrzenie na sprawy kobiet.
Tak jak film jest uniwersalny, to płyta jest ewidentnie feministyczna. Każdy utwór jest poświęcony kobietom, każda piosenka jest oparta o cytat kobiet - filozofek i myślicielek. - To bardzo spójna płyta, która jest w całości pewną opowieścią od początku do końca o tym, z jakimi borykamy się problemami na co dzień - wyjaśnia gość "Muzycznej Jedynki" .
Na pierwszej płycie są utwory, które znalazły się w filmie. Ale kompozycji było tak dużo, że część z nich nie zmieściła się. One są na drugiej  płycie. Bo na początku były cztery piosenki, potem pięć, a potem przyjaciele namówili ją, żeby była już cała płyta. - Album powstał w rekordowym tempie i do dziś nie mogę uwierzyć, że powstał - śmieje się kompozytorka.
Posłuchaj całej rozmowy o albumie i o filmie Dzień kobiet, która prowadziła Iza Żukowska.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzień kobiet FILM MUZYKA

Czytaj także

Długa droga od śmiechu do łez (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 16:48
Katarzyna Kwiatkowska kojarzona była dotychczas z ról komediowych. Ale ostatnio zabłysnęła rolą w filmie "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Kobiet: walczyć ze stereotypami, zmieniać prawo

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 10:37
Najważniejsze są panie. Z okazji Dnia Kobiet w Brukseli odbędzie się specjalne międzyparlamentarne posiedzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Jeżewska zagląda do kobiecej duszy. Z pomocą...

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 14:02
"Martwa natura z kochankiem w tle" to debiutancka płyta tej znanej aktorki i parodystki. Obok spektaklu pod tym samym tytułem jest to część projektu artystycznego, który powstał we współpracy z Janem Wołkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goździki, rajstopy, czekoladki. Dzień Kobiet!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 07:55
Dżentelmeni szanują kobiety 365 dni w roku, ale 8 marca podkreślają to w wyjątkowy sposób. Właśnie dzisiaj przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Zimoch chciałby być kobietą. Niejedną...

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:05
"Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień, pewnie byłabym supermenem, tyle o kobietach wiem. Jestem jedną z nich (…)" - śpiewała Kayah. My postanowiliśmy odwrócić nieco role.
rozwiń zwiń