Kościukiewicz: nie róbmy z Baczyńskiego herosa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 16:00
Odtwórca tytułowej roli z filmie "Baczyński” Mateusz Kościukiewicz uważa, że mitologizowanie zarówno Powstania Warszawskiego, jak i najpopularniejszego poety tego czasu, jest błędem. – Nie wiemy, jak Baczyński zmierzyłby się z klęską wojny po jej zakończeniu – mówił Mateusz Kościukiewicz w Jedynce.
Audio
  • Mateusz Kościukiewicz w Jedynce o filmie Baczyński
Mateusz Kościukiewicz w studiu Polskiego Radia
Mateusz Kościukiewicz w studiu Polskiego RadiaFoto: PR/Wojciech Kusiński

"Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego nie jest filmem fabularny, ale raczej dokument fabularyzowany. Wypowiadają się w nim świadkowie wydarzeń - osoby, które znały Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podróż przez ostatnie lata życia poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. A wszystko przeplatane jest scenami inscenizowanymi. Patronem medialnym filmu jest Pierwszy Program Polskiego Radia.

Niecodzienny układ scenariusza był dla Mateusza Kościukiewicza bardzo kuszący. - Miał to być film niszowy, awangardowy, w poetyckim klimacie. I kilka lat Kordian ciężko pracował nad tym, żeby taki obraz powstał – mówił gość Joanny Sławińskiej.

 

– Baczyńskiego przedstawia się jako postać heroiczną, mitologiczną. A nie jesteśmy przecież  w stanie wyobrazić sobie, jak mierzyłby się z traumą wojny i klęski oraz z codziennością powojenną. Nie wiemy, jak wybitnym poetą mógłby zostać. Jego twórczość głęboko naznaczyła trauma tamtych wydarzeń i dziś, budując wokół niego martyrologie, trochę oddalamy się od rzeczywistości, jaka faktycznie unosiła się wokół niego w ruinach – mówił Mateusz Kościukiewicz.

Aktor przyznał, że ma podobny stosunek do budowania mitu Powstania Warszawskiego. - Uważam, że budowanie wokół niego atmosfery zwycięstwa i heroicznej walki jest przekłamaniem. Prawdą jest to, że ci wychodzący do powstania ludzie, nie mieli świadomości, że skończy się to zupełny zrujnowaniem miasta i śmiercią bardzo wielu osób – powiedział aktor.

Jacy poeci podkochiwali się w Baczyńskim i dlaczego Kościukiewicz mówi o sobie „człowiek do wynajęcia”?  Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska. Zapraszamy.

/
Zobacz więcej na temat: FILM Krzysztof Kamil Baczyński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław śpiewa… Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 17:00
Radiowa Jedynka objęła patronatem film "Baczyński", który trafi do polskich kin w połowie marca. Płytę z muzyką do tego poetycko-biograficznego filmu nagrali Czesław Mozil i Mela Koteluk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koteluk: Baczyńskiego się czuje, choć nie zawsze rozumie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:40
Głos zapadający w pamięć, wyjątkowa wrażliwość i talent do układania pięknych melodii - to wszystko sprawiło, że debiutancka płyta Meli Koteluk szybko zyskała grono wiernych fanów. Teraz młoda wokalistka razem z Czesławem Mozilem nagrali utwór "Baczyński - Pieśń o szczęściu" do filmu o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Baczyński"- film odmienny niż inne

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 17:37
Ani młodzi bohaterowie, ani Powstanie Warszawskie, ale poezja. To ona gra główną rolę. Od piątku 15 marca na ekranach kin będzie można oglądać poetycko-biograficzny film "Baczyński".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara - muza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:00
Katarzyna Zawadzka przygotowując się do roli Barbary Drapczyńskiej przeczytała wszystkie erotyki i limeryki miłosne poety pokolenia Kolumbów, które pisał dla swojej żony.
rozwiń zwiń