Tak powstał niezapomniany przebój "Jej portret"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 16:00
"Jej portret" choć powstał 41 lat temu cały czas cieszy się popularnością u słuchaczy. O kulisach powstania piosenki mówił w "Muzycznej Jedynce" Włodzimierz Nahorny.
Audio
  • Włodzimierz Nahorny o kulisach powstania piosenki "Jej portret" ("Muzyczna Jedynka")
Włodzimierz Nahorny w studiu radiowej Jedynki
Włodzimierz Nahorny w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Muzyk i kompozytor zdradza, że dopiero kilka lat temu dowiedział się o kim jest naprawdę "Jej portret". Bo myślał, że o nim i jego historii. Okazało się, że przez lata był w błędzie. - Nie były to żadne moje przeżycia sercowe, jak myślałem - mówi Włodzimierz Nahorny w radiowej Jedynce . A tak sądził, gdyż znali się i przyjaźnili z Jonaszem Koftą i spędzili wiele godzin na rozmowach.

Dopiero podczas prezentacji książki o Kofcie jego żona zdradziła, że piosenka była o niej. Jonasz Kofta zwierzał się żonie, że ma za zadnie napisanie tekstu, a nie ma pomysłu, jak się do tego zabrać. Bo nie zna dziewczyny, o której ma pisać. - Wtedy ona się spytała: a czy ty cokolwiek wiesz o mnie? Jaka ja naprawdę jestem? No i to był początek piosenki - wspomina Włodzimierz Nahorny.

"Jej portret" powstał pierwotnie jako wersja instrumentalna ze smyczkami . Dopiero później Jonasz Kofta dopisał do melodii słowa i powstał niezapomniany do dziś przebój, wręcz standard muzyki rozrywkowej. Po raz pierwszy piosenkę zaśpiewał na festiwalu w Opolu w 1972 roku Bogusław Mec.

Gość Muzycznej Jedynki śmieje się również, że już 15 lat nie gra na saksofonie, a wszyscy kojarzą go bardziej z tym instrumentem niż z fortepianem, na którym gra do dziś.

Posłuchaj rozmowy, w której Włodzimierz Nahorny zdradza swe plany na przyszłość,.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

(ag)

Zobacz więcej na temat: Jazz Muzyczna Jedynka MUZYKA

Czytaj także

Czesław śpiewa… Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 17:00
Radiowa Jedynka objęła patronatem film "Baczyński", który trafi do polskich kin w połowie marca. Płytę z muzyką do tego poetycko-biograficznego filmu nagrali Czesław Mozil i Mela Koteluk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To o niej mówią "kolorowy ptak"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 13:53
Utarło się, że o wieku kobiet się nie mówi. Krystyna Mazurówna zaprzecza w radiowej Jedynce tym i innym stereotypom i o swoim wieku mówi otwarcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muniek Staszczyk: chcę, żeby było zwierzęco

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:36
- W przyszłym roku mija 20 lat od premiery płyty "Prymityw" i na tę okazję chcemy przygotować reedycję wzbogaconą o pięć czadowych numerów - zapowiedział Muniek Staszczyk w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń