Gregorianie wyglądają i śpiewają jak mnisi, choć nimi nie są

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 13:00
Zespół Gregorian każdej piosence nad którą pracuje, nadaje zupełnie nowy wyraz. Ich utwory brzmią jak z muzycznej przeszłości, jednak nie archaicznie.
Audio
  • Rozmowa z członkami zespołu Gregorian (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Koncert zespołu Gregorian
Koncert zespołu GregorianFoto: PAP/EPA/Becker&Bredel

Sławę Gregorianom przyniosła płyta "Masters of Chant" z 1999 roku. Stylizacja piosenek na chorał gregoriański zainteresowała słuchaczy. Wówczas o członkach zespołu zaczęto mówić "śpiewający mnisi”.

- Wywodzimy się z klasycznych angielskich chórów kościelnych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Wiemy jak brzmi oryginalny chorał gregoriański. Lubimy to brzmienie, bardzo lubimy śpiewać w ten sposób, zwykliśmy to robić w grupie. Mamy więc mocne podstawy, ale mnichami nie jesteśmy - mówił w "Muzycznej Jedynce" Richard Naxton, jeden z Gregorian.

W swoim repertuarze Gregorianie mają utwory wielu znanych wykonawców, m.in. Phila Collinsa, Paula McCartney'a, Robbie Williamsa czy zespołu Metallica. Dotąd nie wydali jeszcze płyty złożonej wyłącznie z piosenek napisanych specjalnie dla nich i nie zamierzają tego zmieniać. - Przez lata na swoich płytach umieszczaliśmy jedną lub dwie oryginalne piosenki. Myślę, że tyle wystarczy. Tak jest plan naszych działań - tłumaczyła Amelia Brightman, kolejny z głosów Gregorian.

Posłuchaj całej rozmowy Kajetana Tłokowskiego z członkami zespołu Gregorian. Tłumaczy Zbigniew Krajewski.

pg

Zobacz więcej na temat: Muzyczna Jedynka MUZYKA

Czytaj także

Sorry Boys nagrywa drugą płytę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 15:19
- Płyta zostanie wydana po wakacjach, na początku października - mówi w "Muzycznej Jedynce" Tomasz Dąbrowski, jeden z członków zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na jubileusz nagra sobie płytę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 16:52
Olaf Deriglasoff obchodzi 50. urodziny i jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. W "Muzycznej Jedynce" mówi, w jaki sposób chce tę rocznicę uświetnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frywolne Strachy na Lachy? Grabaż się przełamał

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 16:21
Szósta płyta Strachów na Lachy pod wieloma względami jest inna. O szczegółach w "Muzycznej Jedynce" opowiadał Krzysztof Grabowski, czyli Grabaż - wokalista i lider grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianista Ignacy Lisiecki: muzyka musi płynąć z serca

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 17:16
Rzadko w Muzycznej Jedynce gości artysta zajmujący się muzyką poważną. Ignacy Lisiecki, młody pianista, który właśnie zadebiutował płytą opowiada o swych muzycznych wyborach i planach na przyszłość.
rozwiń zwiń