"Opolskie szlagiery to nie rzeczy muzealne"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:00
- Byłam w Opolu kilkakrotnie jako widzka, a następnie stremowana uczestniczka koncertu "Zielono mi". Większość ze szlagierów, które powstawały na Opole nie zasługują na to, by zostały pogrzebane - powiedziała w Jedynce Agata Passent.
Audio
  • "Niech żyje bal" - o piosenkach Agnieszki Osieckiej n festiwalu w Opolu rozmawiają Agata Passent i Maria Szabłowska (Muzyczna Jedynka)
  • - Opole to była rewolucja - pierwszą edycję KFPP w 1963 roku wspomina Maria Szabłowska (Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki)
Agnieszka Osiecka (L) i Maryla Rodowicz (P). Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. 1977.
Agnieszka Osiecka (L) i Maryla Rodowicz (P). Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. 1977. Foto: PAP/CAF/Ryszard Okoński

W 1997 roku Agata Passent współprowadziła z Magdą Umer koncert "Zielono mi" - widowisko artystyczne poświęcone twórczości Agnieszki Osieckiej. Znani piosenkarze i wybitni artyści scen polskich wykonali podczas Festiwalu Piosenki Polskiej utwory, do których teksty napisała poetka.

- Moim zdaniem to jeden z najlepszych koncertów w 50-letniej historii festiwalu opolskiego - powiedziała Maria Szabłowska. Córka Agnieszki Osieckiej z radością dodała, że "odradza się moda na retro i śpiewanie dawnych przebojów". - Choć czasami nas krytykują, że prowokujemy młodzież do śpiewania tego, co było - powiedziała o działalności Fundacji Okularnicy dodając, że - przykładem artystów amerykańskich - młodzi polscy wokaliści mogą swobodnie łączyć własną twórczość z wykonywaniem starych dobrych piosenek.

W cyklu "Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki" mówiły także o powstającym w opolskim amfiteatrze Muzeum Polskiej Piosenki. - Wolałabym mówić o tym, jako Centrum Piosenki, a nie muzeum. Przecież te szlagiery, które powstawały na "Opole" i ten festiwal wygrywały, to nie są rzeczy muzealne, nie zasługują na pogrzebanie - mówiła Agata Passent.

Fundacja Okularnicy przygotowuje koncert poświęcony twórczości Adama Sławińskiego. Słuchacze Jedynki mogą pomóc w wyborze repertuaru - szczegóły w dźwięku! A już 24 maja w Warszawie odbędzie się koncert pt. "Śpiewanki Osieckowe - Gdzie jest szlagier?" - przyjść może każdy i ze śpiewnikiem w ręku włączyć się do wspólnego śpiewania!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

Czytaj także

"Myślę o mamie w perspektywie kilku tysięcy lat”

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 08:18
18 skrzyń z rękopisami i maszynopisami oraz pamiątkami Agnieszki Osieckiej trafiło do Biblioteki Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Osieckiej do Madonny wcale nie jest tak daleko

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 14:08
Elena Rutkowska – aktorka i wokalistka, pochodząca z Ukrainy a mieszkająca w Polsce, zafascynowała się twórczością Agnieszki Osieckiej i przygotowała specjalny recital. Później jej twórczością zafascynował się muzyk grający z Madonną. Co z tego wyniknie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wpadki w eterze

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 19:25
W Światowym Dniu Radia jedynkowi dziennikarze muzyczni opowiadają najzabawniejsze anegdoty związane z ich pracą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

German, Osiecka, Jędrusik – poznaj sekrety artystek PRL

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 12:05
- Mało kto wie, że Kalina Jędrusik klęła jak szewc, a przecież przedstawianie wielkich postaci "w szlafroku” tylko dodaje im wartości i uroku – mówił w Jedynce Sławomir Koper, autor książki "Życie artystek w PRL”.
rozwiń zwiń