X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autor "Szklanej pogody" o brakującym fragmencie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:40
Choć sam twierdzi, że w Opolu nie gościł zbyt często, to jego piosenki festiwalowy amfiteatr nucił wielokrotnie. W Jedynce Marek Dutkiewicz przyznał kto jest jego ulubioną aktorką, a także wyrecytował kilka wersów, których nie ma w powszechnie znanej wersji "Szklanej pogody".
Audio
Autor tekstów piosenek Marek Dutkiewicz
Autor tekstów piosenek Marek DutkiewiczFoto: PAP/Leszek Szymański

Znakomity autor tekstów współpracował z najbardziej znanymi wykonawcami polskiej sceny, a jego autorstwa są m.in.: "Jolka, Jolka, pamiętasz" (Budka Suflera), "Aleja gwiazd" (Zdzisława Sośnicka), "Chodź, pomaluj mój świat" (Dwa Plus Jeden), "Dmuchawce, latawce, wiatr" (Urszula), "Najpiękniejsza w klasie" (Majka Jeżowska), "Podaruj mi trochę słońca" (Bemibek), "Windą do nieba" (Dwa Plus Jeden), "Za ostatni grosz" (Budka Suflera).

Niektóre z pewnością zostaną przypomniane w finale tegorocznego, 50. KFPP, a wszystkie prezentowane w 50-letniej historii opolskiego festiwalu piosenki, przeczytane przez polskich aktorów, znajdą się w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

- Dowiedziałem się, że Kasia Kwiatkowska, moja ulubiona aktorka nagrała tekst "Szklanej pogody" w oryginale. W piosence był bowiem fragment refrenu usunięty przez kompozytora Grzegorza Stróżniaka i jeśli chodzi o przebojowość tego utworu, to chyba to drastyczne cięcie chirurgiczne pomogło, a nie zaszkodziło - wyjaśnił w "Muzycznej Jedynce".

W 1983 roku Dutkiewicz za piosenkę "Szklana pogoda" otrzymał II nagrodę na KFPP w Opolu, a tak brzmi brakujący fragment:

"Szklana pogoda, szyby niebieskie od telewizorów,

szklana pogoda, szklanka naciąga bez humoru.

Szczury stadami szur szur schodami,

szachy szachrają szczęścia nie dają

szaleństwo szare żyje na wiarę. Szklana pogoda"

>>> Posłuchaj wspomnień uczestników opolskich festiwali

- Jeden z festiwali był smutny. Byłem wtedy w jury, a podczas festiwalu doszła mnie wieść o śmierci Janusza Kruka, mojego przyjaciela i kompozytora pierwszych przebojów zarówno moich, jak i 2 plus 1. Wielka szkoda, że Janusz nie doczekał tego jubileuszu, że nie jest z nami, nie tworzy - podkreślił.

W rozmowie z Pawłem Sztompke wspominał także Marka Jackowskiego. Jaką anegdotę z krakowskiego spotkania przytoczył? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska piosenka ma swoje muzeum

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 15:00
Wydawało by się, że coś tak ulotnego jak utwór muzyczny raczej nie nadaje się do muzeum. Okazje się, że piosenka może też mieć swoje muzeum. Powstaje takie w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opolskie szlagiery to nie rzeczy muzealne"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:00
- Byłam w Opolu kilkakrotnie jako widzka, a następnie stremowana uczestniczka koncertu "Zielono mi". Większość ze szlagierów, które powstawały na Opole nie zasługują na to, by zostały pogrzebane - powiedziała w Jedynce Agata Passent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Prońko: mogłabym zamieszkać w Opolu, ale...

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:41
- Jest pewien problem. Jeździmy po całej Polsce i świecie, a to nie jest centralne miejsce. Z Łodzi jest najbliżej - śmieje się w Muzycznej Jedynce piosenkarka Krystyna Prońko.
rozwiń zwiń