Siergiej Łoźnica: z pesymistycznym spojrzeniem na ludzkość mam rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 20:30
- Człowiek jest z zasady patologiczny. Moralność nie jest mu przypisana. Jeśli czegoś nie robimy, to nie dlatego, że tego nie należy robić. To dlatego, że boimy się kary - powiedział Jedynce reżyser Siergiej Łoźnica.
Audio
  • Przed polską premierą "We mgle". Rozmowa Joanny Sławińskiej z reżyserem Siergiejem Łoźnicą (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
We mgle, kadr z filmu
"We mgle", kadr z filmuFoto: againstgravitypl/YouTube

Jego film wojenny "We mgle" - wyróżniony w Cannes Nagrodą FIPRESCI - w piątek wejdzie na ekrany polskich kin. Rosyjski reżyser nakręcił wcześniej fabułę "Szczęście ty moje” , jest też autorem  wielu dokumentów, wśród nich głośnej i nagradzanej "Blokady” o oblężeniu Leningradu w czasie II wojny światowej.

Łoźnica przyznaje, że zdecydował się zrobić film na podstawie powieści Wasilija Bykowa, bo główny bohater i jego sytuacja to uniwersalny model, na którym można pokazać, w jaki sposób zbudowane jest społeczeństwo. - Jeśli miałbym powiedzieć krótko, o czym jest ten film, to o godności. Ta cecha nie jest teraz zbyt ceniona. Wielu ludzi ją utraciło. Wszyscy przez to cierpimy - powiedział Łoźnica.

Godność w jego filmie mocno związana jest z tym, co myśli otoczenie. Według reżysera dla bohatera życie było mniej ważne niż fakt, że w oczach ludzi, z którymi przeżył lata, stał się łajdakiem. - Jego reputacja; to, co będą o nim mówić, o jego synu; pamięć, którą po sobie zostawi, były istotniejsze. A dla większości ludzi, którzy nas otaczają, reputacja nie znaczy nic. Najważniejsze są pieniądze i samo życie. Widzimy to codziennie - powiedział reżyser.

Łoźnica przygotowuje się do kolejnego filmu fabularnego, który również będzie o wojnie. Wydawać by się mogło, że jest o przeszłości, ale tak naprawdę dotyczy teraźniejszości.- Jeśli zaistniał problem, którego nie rozwiązaliśmy i nie zrozumieliśmy, to ten problem pozostaje - przypomniał Łoźnica.

Jego zdaniem dzisiejsza Rosja znajduje się faktycznie na początku XX wieku, bo jej problemy nie zostały zrozumiane do tej pory. - Czy może być coś takiego, jak władza przestępcza. Czy można zabijać ludzi, jak w 1917 roku, dlatego że jest to wyższa warstwa albo duchowieństwo? - zastanawia się. Przypomina, że w Rosji do dziś stoi wiele pomników Lenina, a w Jakucku odsłonięto nawet pomnik Stalina. - To tak, jakby w Niemczech postawić pomnik Hitlera - podsumował reżyser.

Posłuchaj całej rozmowy Joanny Sławińskiej z reżyserem Siergiejem Łoźnicą.

tj

Czytaj także

Nicolas Philibert: Tajemnica. To w filmie o radiu najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:30
- Dokument o radiu to dla filmowca niezwykle trudne doświadczenie. Coś wyjątkowego, prawdziwe wyzwanie. Jak zrobić film o radiu i zachować jego tajemnicę? - mówi Nicolas Philibert, reżyser "Kocham Radio", dokumentu z festiwalu Planete + Doc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Olena" w Cannes. Trafiła tam za Polańskim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:47
- Roman Polański jest jednym z moich autorytetów filmowych. Poszłam do szkoły filmowej, żeby robić dobre filmy i go poznać - powiedziała w rozmowie z radiową Jedynką reżyserka Elżbieta Benkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cannes: przewodniczący jury mieszka na jachcie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 19:00
Jury w Cannes zabrało się do pracy oglądając pierwsze filmy w konkursie o Złotą Palmę. Przewodniczący krąży między morzem a lądem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nagrodzeni na festiwalu filmowym w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 06:36
Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski zostali laureatami Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz do filmu "Niemy".
rozwiń zwiń