Gdy cała Polska śpiewała "Mamy po 20 lat"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 15:55
W 1987 roku marzyliśmy o kapitalizmie, a muzyczną jaskółką, która go zapowiadała był pierwszy w Polsce koncert Johnny’ego Casha. Natomiast na festiwalu w Opolu królowała Halina Benedyk.
Audio
  • "Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki". Felieton Zbigniewa Zeglera (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Halina Benedyk podczas koncertu w 1988 roku
Halina Benedyk podczas koncertu w 1988 rokuFoto: PAP/Archiwum/Zbigniew Staszyszyn

W XXIV Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu brali udział m.in. Krystyna Prońko, Alicja Majewska, i Ewa Bem, która wyśpiewała sobie nagrodę piosenką "Miłość to wielki skarb".

Nagroda za interpretację trafiła w ręce Jacka Wójcickiego za "Wiersz gazetowo-miłosny”. Natomiast nagrodę im. Anny Jantar przyznano zespołowi "Operating Conditions".   Od tamtej pory niewiele więcej można na jego temat powiedzieć.

>>> Posłuchaj wspomnień artystów o festiwalach opolskich

W 1987 roku wystąpiła też na Festiwalu w Opolu Halina Benedyk. Ta sama, która trzy lata wcześniej w Sopocie z włoskim piosenkarzem Marco Antonellim zaśpiewała przebój "Frontiera".

W Opolu za piosenkę "Mamy po 20 lat" Halina dostała "Nagrodę Publiczności". Utwór otrzymał też tytuł "Piosenki Roku” w 1 Programie Polskiego Radia. 

tj

Czytaj także

Krystyna Prońko: mogłabym zamieszkać w Opolu, ale...

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 16:41
- Jest pewien problem. Jeździmy po całej Polsce i świecie, a to nie jest centralne miejsce. Z Łodzi jest najbliżej - śmieje się w Muzycznej Jedynce piosenkarka Krystyna Prońko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Szklanej pogody" o brakującym fragmencie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:40
Choć sam twierdzi, że w Opolu nie gościł zbyt często, to jego piosenki festiwalowy amfiteatr nucił wielokrotnie. W Jedynce Marek Dutkiewicz przyznał kto jest jego ulubioną aktorką, a także wyrecytował kilka wersów, których nie ma w powszechnie znanej wersji "Szklanej pogody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korcz: Rinn miała nie śpiewać piosenki "Gdzie ci mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:48
- Świetny tekst Janka Pietrzaka spotkał się z przyzwoitą muzyką mojego autorstwa. Ale najważniejsza była w tej piosence wykonawczyni. Myślę, że gdyby nie Danuta Rinn, nie mówilibyśmy o przeboju - stwierdził w Jedynce Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń