Janusz Wawrowski - skrzypek, który gra bluesa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 16:30
"Aurora" to najnowsza płyta polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego nagrana w duecie z argentyńskim pianistą Jose Gallardo. Przełamuje ona stereotyp myślenia o muzyce poważnej, czego najlepiej dowodzi sonata Ravela w wersji... bluesowej.
Audio
  • Janusz Wawrowski o płycie "Aurora" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Janusz Wawrowski
Janusz WawrowskiFoto: materiały artysty

- Ravel zawsze inspirował się muzyką rozrywkową. W wielu jego utworach słychać fascynacje bluesem. Tutaj ewidentnie jest ten blues słyszalny w drugiej części sonaty, w trzeciej zresztą trochę też. Staraliśmy się nie grać tego klasycznie, tylko właśnie jak najbardziej po bluesowemu - mówił w "Muzycznej Jedynce" Janusz Wawrowski.

Znany skrzypek przyznał zresztą, że jest otwarty na wiele innych gatunków współczesnej muzyki. - Grywałem już z jazzmanami Włodkiem Nahornym i Januszem Stroblem. Grywam często tanga. Uwielbiam zwłaszcza te argentyńskie. Miałem nawet przyjemność grać z muzykami z Argentyny, być w ich naturalnym żywiole. W mojej twórczości obecna jest również muzyka filmowa. Nagrywałem muzykę do dwóch hollywódzkich filmów Jana A.P. Kaczmarka. Czekam w życiu na różne okazje. Myślę, że każda muzyka może być dobra i tak samo każda może być słaba. Dotyczy to też muzyki poważnej - stwierdził z uśmiechem Janusz Wawrowski.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

pg

Zobacz więcej na temat: Maurice Ravel MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porywający koncert Krzysztofa Ścierańskiego. Zobacz wideo i galerię!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:30
Krzysztof Ścierański jest od dwudziestu lat najlepszym polskim basistą, co potwierdza doroczny ranking miesięcznika "Jazz Forum". W Trójce wystąpi wraz z gośćmi 9 czerwca i z pewnością będzie to koncert niezwykły. Zapraszamy po 20.05!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latem w Jedynce muzyki co niemiara!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 10:02
Nie czekamy do kalendarzowego początku lata i już od pierwszych dni czerwca w Pierwszym Programie Polskiego Radia nadajemy więcej muzyki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Płyta za album Polskiego Radia z piosenkami Anny German

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
W dniu 5 czerwca 2013r. Związek Producentów Audio Video przyznał Agencji Muzycznej Polskiego Radia Złotą Płytę.
rozwiń zwiń