Francuski neobarok i zdobywca Złotej Palmy na T- Mobile Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 15:46
Już 18 lipca we Wrocławiu rusza największa impreza filmowa w Polsce. W ciągu 10 dni obejrzeć będzie można ponad 350 filmów. O szczegółach mówił w Jedynce Roman Gutek, dyrektor festiwalu T- Mobile Nowe Horyzonty.
Audio
  • Roman Gutek o festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2013 (Muzyczna Jedynka/Jedynka)
Roman Gutek
Roman GutekFoto: Wojciech Kusiński/PR

W ubiegłym roku podczas T- Mobile Nowe Horyzonty pierwszy pokaz w Polsce miał głośny film "Holly Motors" francuskiego reżysera Leos Caraxa. W tym roku organizatorzy przygotowali całą sekcję poświęconą francuskiemu neobarokowi.

- "Holly Motors" to powrót do neobaroku po 25 latach przerwy. Filmy neobarokowe powstawały w latach 80. ubiegłego wieku. Robili je główne trzej reżyserzy: właśnie Carax, Jean-Jacques Beineix i Luc Besson. Są to filmy niezwykłej urody, inspirowane kulturą masową, punkiem, komiksem. Zawierały bardzo dużo cytatów z klasyków, czerpały z kina pełnymi garściami i były zupełnie w kontrze do tego, co w kinie francuskim powstawało przedtem, ale też później - podkreślał Roman Gutek.

W innej sekcji zaprezentowane zostanie nowe kino rosyjskie. - Chcieliśmy pokazać Rosję, która wygląda zupełnie inaczej niż w obrazach, nazwijmy je, oficjalnych, finansowanych z pieniędzy publicznych. Te filmy są bardziej krytyczne wobec rzeczywistości. Może nie tak dopracowane od strony formalnej, czasami wyglądają troszkę jak amatorskie, ale poprzez to są żywe - tłumaczył Roman Gutek.

Na otwarciu festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2013 pokazany zostanie tegoroczny zdobywca Złotej Palmy w Cannes, "Życie Adeli. Rozdział pierwszy i drugi”. Na zakończenie natomiast  polską premierę będzie miał głośny film Małgorzaty Szumowskiej "W imię". W konkursie głównym udział weźmie inny polski obraz - "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego, który zdobył nagrodę w Karlovych Varach.

Wszystkie przeglądy podczas tegorocznego festiwalu odbędą się w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu, czyli dawnym kinie Helios.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Czytaj także

Marian Opania: mówią na mnie dzięcioł

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:30
Znany aktor filmowy, radiowy, teatralny i kabaretowy uwielbia rzeźbić w drewnie. Jak mówił w radiowej Jedynce, to jego własny sposób na rozmowę z Bogiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty: Wagner i rozliczenie z fascynacją nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:40
"Unurzała Bayreuth w brunatnym bagnie" - mówi wnuczka o swojej babce Winifried Wagner w jednym z dokumentów, który będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się 18 lipca festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Na wydarzenie w "Poranku Dwójki" zapraszał muzykolog Jan Topolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mike Patton i Tomahawk na T-Mobile Nowe Horyzonty 2013

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 10:10
- Od dawna nie pojawiły się na scenie muzycznej takie osobowości jak Tom Waits, Nick Cave, czy Bob Dylan. Tym bardziej cieszymy się, że zagra we Wrocławiu Mike Patton, który niewątpliwie jest wybitnym artystą i będzie na wyciągnięcie ręki – opowiadał Kostas Georgakopulos.
rozwiń zwiń