Festiwal Dwa Brzegi i kino historyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 15:49
Na festiwalu Dwa Brzegi w 69. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego można zobaczyć fragmenty powstającego filmu historycznego "Miasto 44".
Audio
  • Festiwal Dwa Brzegi i kino historyczne (muzyczna Jedynka)
Ilustracja do filmu Jana Komasy Miasto44
Ilustracja do filmu Jana Komasy "Miasto44"Foto: mat. promocyjne

Zostaną też pokazane fragmenty nakręconego już filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Reżyserem "Miasta 44" jest Jan Komasa, a film o Lechu Wałęsie wyreżyserował Andrzej Wajda. Producentem obu filmów jest Michał Kwieciński .
"Miasto 44" jest pierwszym, dużym filmem o Powstaniu od czasu "Kanału" Andrzeja Wajdy. Słynny reżyser był w środę na planie zdjęciowym. - Andrzej Wajda może nie przekazał pałeczki, ale wyraził zadowolenie, że młode pokolenie ciągle interesuje się tą przeszłością, że młode pokolenie robi kino historyczne - mówi producent w radiowej Jedynce . Michał Kwieciński przypomniał, że Wajda kręcąc Kanał miał 29 lat, Komasa ma 30 lat, więc to podobny początek drogi.

>>> 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z Jedynką

Zapewnia, że film "Miasto 44" będzie opowiedziany nowoczesnym językiem. - Wydaje nam się, że wiemy, czego nie można robić w kinie historycznym. Nie można opisywać wyłącznie sprawy - zauważa. Wyjaśnia, że Jan Komasa chce pokazać emocje bohatera na tle wydarzeń historycznych, a nie wydarzenia historyczne poprzez biografię bohatera. Dlatego "Miasto 44" jest opowiedziane z punktu widzenia trójki bohaterów. - To jest historia miłosna de facto - mówi producent.

Podobnie jest w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". To jest historia pary Danuty i Lecha Wałęsów, a wielka historia jest w tle. - Choć trzeba pamiętać, że widownia jest zachowawcza, więc zmiany w sposobie kręcenia filmów historycznych trzeba wprowadzać stopniowo - podkreśla Michał Kwieciński.
Rozmawiała Joanna Sławińska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!


Festiwal Dwa Brzegi potrwa do 4 sierpnia. Zapraszamy do wysłuchania relacji i audycji specjalnych.

(ag)

Czytaj także

Jan Komasa: nakręćcie rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 09:56
Reżyser filmu "Miasto 44" zachęca, by 1 sierpnia o godz. 17 wyciągnąć sprzęt nagrywający: telefony, kamery, aparaty i uwiecznić rocznicę godziny "W" – informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Powstanie Warszawskie", czyli dramat w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 10:41
Jeszcze nie wiadomo, kiedy film "Powstanie Warszawskie" będzie miał swoją premierę. Wiadomo jednak, że będzie to produkcja wyjątkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Polsce powstaje za mało filmów niepotrzebnych"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:04
Gościem audycji "Fajny film" był laureat konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych - Radosław Osiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie": fabuła z kronik

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 14:51
Powstający pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego obraz w reżyserii Jana Komasy to gigantyczne przedsięwzięcie – również od strony technologicznej.
rozwiń zwiń