X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twórczość Jana Zalewskiego. Jego piosenki zna cała Polska

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 21:32
- Gdy grał, to świat dla niego znikał. Była tylko muzyka i on - powiedziała w radiowej Jedynce o Janie Zalewskim jego żona Maria Zalewska.
Audio
  • Maria Zalewska o twórczości swojego męża Jan Zalewskiego (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Irena Jarocka
Irena JarockaFoto: PAP/CAF/Archiwum/Stefan Kraszewski

Mija 83. rocznica urodzin Jana Zalewskiego. Piosenki z jego tekstami śpiewały m.in. takie gwiazdy polskiej sceny jak Irena Jarocka, Maria Koterbska, Alicja Majewska, Irena Santor, Joanna Rawik i Jerzy Połomski.

Maria Zalewska wspomina, że jej mąż zawsze pisał wieczorami. - Miał taki zwyczaj, że zawsze mi to czytał i zawsze omawialiśmy ten tekst - powiedziała pani Maria. Jak przyznała, często zdarzało jej się też krytykować twórczość męża. Lubił też tworzyć do muzyki. Zawsze pisał dla kogoś, dla konkretnej osoby. Znał jej zapotrzebowanie i umiejętności.

Jan Zalewski był też związany z Polskim Radiem. Współtworzył cykl audycji "Piosenki od ręki". - Autorzy tekstów czytali gazetę i wybierali sobie taki tytuł, który im odpowiadał. Dawali go kompozytorom, którzy tworzyli melodię i następnego dnia piosenki były w radiu. Nie wszystkie zrobiły karierę, ale niektóre jak z "Nie z każdej mąki będzie chleb" miały podwójne wykonanie, bo Joanny Rawik i Danuty Rinn - powiedziała Maria Zalewska przyznając, że takie pisanie tekstów wymagało wielkiego spięcia.

Również Pierwszy Program Polskiego Radia pełnił w jego życiu Jana Zalewskiego bardzo ważną rolę. - Kochał radio i kochał dla niego pisać. Pracował też dla telewizji, ale radio było jego pierwszą miłością - przyznała pani Maria.

Jan Zalewski odszedł od nas w grudniu 2012 roku.

Z Marią Zalewską rozmawiała Iza Żukowska.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Połomski: Villas była trochę na bakier z dobrym smakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:30
Pierwszy raz usłyszał jej śpiew podczas próby z Orkiestrą Polskiego Radia w Grand Hotelu. Debiutowali w tym samym czasie. Jerzy Połomski wspominał w Jedynce nie tylko Violettę Villas, lecz także złote czasy polskiej piosenki w ogóle.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połomski: Kocoń był szalenie zaangażowany w swoją twórczość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 20:45
Waldemar Kocoń przegrał walkę z białaczką. Zmarł w niedzielę w szpitalu w Warszawie. Miał 63 lata. Artystę wspomina piosenkarz Jerzy Połomski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: kocham, lubię, szanuję...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 23:01
Legendarna piosenkarka opowiedziała w Jedynce o swoich ulubionych polskich wykonawcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Santor: do Opola miałam lecieć wojskowym samolotem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 18:30
Wokół Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w ciągu ostatnich 50 lat narosło wiele mitów. Jeden z nich mówi, że Irena Santor nie chciała wystąpić na pierwszym opolskim festiwalu w 1963 roku, bo organizatorzy nie byli w stanie załatwić dla niej... helikoptera.
rozwiń zwiń