Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
Audio
  • Krzysztof Krauze o filmie Papusza (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Krzysztof Krauze
Krzysztof KrauzeFoto: PAP/Archiwum/Piotr Polak

Krzysztof Krauze jest reżyserem filmu "Papusza", który otworzył w poniedziałek 38. Gdynia Festiwal Filmowy. To oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej cygańskiej poetki. Pierwszej, która zapisała swoje wiersze, pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej. Papusza zapłaciła za to olbrzymią cenę, bo Romowie uznali to za zdradę romskich tajemnic.

Krzysztof Krazue pracował nad tym filmem z Joanną Kos-Krauze aż sześć lat. - Nie do końca jest tak, że każdego dnia myśleliśmy o Papuszy. Najintensywniejsze były ostatnie dwa lata. Łatwo było napisać, ale trudniej było zdokumentować, odnaleźć ludzi i zdobyć ich zaufanie. Doszła do tego nauka romskiego. Ten film jest pod tym względem unikalny w skali światowej. 80 proc. jest po romsku - powiedział Krzysztof Krauze.

W postać Papuszy wcieliła się Jowita Budnik. Ta sama, która w 2006 roku dostała w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Plac Zbawiciela". Jednak Budnik wzbraniała się przed tą rolą. - Wcale się nie dziwię. Zawodowych aktorów w tym filmie jest garstka. 90 proc. obsady to Romowie. Są niebywale utalentowani. Każdy aktor na ich tle by się bał - powiedział Krauze.

Współtwórcą czarno-białych zdjęć do filmu "Papusza" jest Krzysztof Ptak. - To film psychologiczny o dramacie człowieka. Uważaliśmy, że kolor, który jest przypisany Cyganom w kostiumie i obejściu, będzie rozpraszał. Stąd decyzja o czerni i bielu - wyjaśnił Ptak.

Z Krzysztofem Krauze i Krzysztofem Ptakiem rozmawiała Joanna Sławińska.

Radiowa Jedynka jest patronem 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

tj

Czytaj także

Angelika Kuźniak: Papusza była Cyganką i śmiała się gdy ktoś nazwał ją Romką

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:30
- Myślę, że w Polsce ludzie nadal nie kojarzą Papuszy. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni - mówi Angelika Kuźniak, autorka "Papuszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. Gdynia - Festiwal Filmowy. Kto zdobędzie Złote Lwy?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 07:31
W poniedziałek wieczorem w Teatrze Muzycznym w Gdyni rozpocznie się 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych . W konkursie głównym znalazło się 14 najciekawszych polskich produkcji ostatniego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. Gdynia - Festiwal Filmowy. "Nie tworzymy tylko dla publiczności polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 10:05
Imprezę otworzy dziś wieczorem pokaz filmu "Papusza". W konkursie głównym startuje 14 obrazów, w tym siedem premierowych. Oceniają je między innymi Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart, którzy gościli w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza 38. Festiwal Filmowy w Gdyni. Faworyci to...

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:03
- Wieczorem, choć bez wielkiej ceremonii, odbędzie się otwarcie festiwalu. Jako pierwszy zostanie pokazany obraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Papusza". To wyróżnienie, ale nie jest to sugestia z naszej strony. Od lat krąży plotka, że wygrywają filmy prezentowane w czwartki - mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni: science-fiction według Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:42
W "Poranku Dwójki" Michał Chaciński, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, omawiał najciekawsze punkty programu. Wśród których znalazły się m.in. polskie zapomniane filmy science-fiction.
rozwiń zwiń