X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
Audio
  • Andrzej Wajda i Janusz Głowacki o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" (Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Wałęsa. Człowiek z nadzieina zdjęciu Robert Więckiewicz
Kadr z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei"/na zdjęciu Robert WięckiewiczFoto: Marcin Makowski/ITI Cinema

W filmie pojawia się scena podpisania przez Lecha Wałęsę lojalki podczas przesłuchania w 1970 roku. W swej opowieści o pierwszym przywódcy "Solidarności" Andrzej Wajda wraca do tego wątku jeszcze kilkakrotnie.

Andrzej Wajda w studiu radiowej Jedynki (WIDEO) >>>

- Wiedziałem, że stanie się to przedmiotem dużo większej dyskusji, niż to jest warte - przyznał reżyser. Andrzej Wajda dodał, że sam nie wie, jak by się zachował w podobnej sytuacji, dlatego postanowił pokazać w swoim filmie zwykłego człowieka, który jest przesłuchiwany przez SB. - Pomiędzy dokumentami, które mu podsuwają i nieustannie go straszą, zostaje doprowadzony do tego, żeby się pogubił. Ważniejsze moim zdaniem jest jednak to, że potem się odnalazł. A wielu ludzi się nie odnalazło - podkreślał artysta.

W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" postacie innych najważniejszych opozycjonistów, jak Bogdan Borusewicz, Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki czy Bronisław Geremek pojawiają się albo na chwilę, albo w ogóle. - Film może mieć tylko dwie godziny. Jest lista wątków, które musimy na pewno pokazać. W związku z tym, jeśli ona zabierają mi czas, to nie pokazuję innych rzeczy - wyjaśnił Andrzej Wajda.

Ogólnopolską premierę filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei", którego radiowa Jedynka jest patronem medialnym, zaplanowano na 4 października. Kilka tygodni później do sklepów ma natomiast trafić książka Janusza Głowackiego o tym, jak pisał scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy. Będą tam włączone sceny, które nie zostały nakręcone albo ostatecznie nie weszły do filmu, jak na przykład delegacja prostytutek u Lecha Wałęsy w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej.

W scenariuszu pierwszy przywódca "Solidarności" zapytał niespodziewanych gości co może dla nich zrobić. - Panie wytłumaczyły, że zostali zatrzymani marynarze, których kraje popierają strajk, a skorą są daleko od rodzin, to należy im się trochę godnego życia. I zaapelowały do "Solidarności", żeby ich wpuściła. To jest tak zwane zmyślenie prawdziwe. Nawet jeżeli to się nie zdarzyło, to powinno się zdarzyć - stwierdził Janusz Głowacki.

Z twórcami filmu "Wałęsa ..." Joanna Sławińska rozmawiała w Aktualnościach kulturalnych "Muzycznej Jedynki".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Borusewicz o "Wałęsie" Wajdy: zastanawiałem się, czy jestem na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:45
- Andrzej Wajda jest wybitnym reżyserem. A wybitny reżyser robi dobre filmy niezależnie od tego, za jaki temat się weźmie - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dziś światowa premiera obrazu "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 15:45
23 października do księgarń trafi książka Janusza Głowackiego o pisaniu scenariusza do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Premiera będzie miała miejsca w czwartek, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owacja na stojąco dla "Wałęsy". Wajda nagrodzony

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 06:35
Kilkuminutową owacją publiczność wielkiej sali Pałacu Festiwalowego w Wenecji nagrodziła film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei”.
rozwiń zwiń