Włodek Pawlik: u Czechowicza znajduję pełnię człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:55
Znakomity pianista i kompozytor Włodek Pawlik, po raz kolejny sięgnął po polską poezję. Po niezwykle udanej płycie z wierszami Iwaszkiewicza tym razem napisał muzykę do tekstów lubelskiego awangardzisty Józefa Czechowicza.
Audio
  • Włodek Pawlik o płycie "Wieczorem" i twórczości Józefa Czechowicza (Muzyczna Jedynka)
Włodek Pawlik w radiowej Jedynce
Włodek Pawlik w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Józef Czechowicz, który w okresie międzywojennym dla Polskiego Radia tworzył słuchowiska, zginął na samym początku wojny w rodzinnym Lublinie. Włodek Pawlik skomponował muzykę do wybranych wierszy poety, a do ich wykonania zaprosił właśnie twórców lubelskiej sceny muzycznej. Spektakl muzyczny i płyta "Wieczorem" prezentują wiersze Czechowicza oprawione muzyką łączącą różne style. - Operowałem różnymi gatunkami, stylistykami, które uważałem za stosowne i adekwatne do wierszy i wykonawców, których zaprosiłem do współpracy - powiedział muzyk w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Jak dodał w "Muzycznej Jedynce" praca nad "Wieczorem" to "odpowiedź na wielobarwność, wszechstronność i cudowną osobowość Józefa Czechowicza, który był wielowymiarowy". - Uważa się go za katastrofistę, ale ja odnalazłem w nim również impresjonistę, człowieka wielkiej wiary i niewiary. A przy okazji cudotwórcę jeśli chodzi o polski język w okresie międzywojennym - dodał.

Płyta "Wieczorem" ukaże się 9 października. Wśród wykonawców są także Dorota Miśkiewicz i Kuba Badach, a wraz z Pawlikiem grają Cezary Konrad i Paweł Pańta.

Gdzie już wkrótce materiał będzie można usłyszeć na żywo? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Struny na ziemi" - muzyka Włodka Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Festiwal Legend Rocka. Romuald Lipko, Alice Cooper i jego piekielne moce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 17:50
- Alice Cooper to nie tylko muzyka, to także spektakl. On jest przecież nazywany ojcem chrzestnym shock-rocka, zobaczymy czym nas zaszokuje. A na temat jego różnych wcieleń postaram się z nim porozmawiać - zapowiada Maria Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Wierzcholski: harmonijka to poważny instrument

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 07:00
Lider Nocnej Zmiany Bluesa od lat przekonuje słuchaczy, że na jego ulubionym instrumencie można grać nie tylko muzykę rodem zza oceanu. O tym czy to prawda będziemy mogli przekonać się na najbliższym toruńskim festiwalu Harmonica Bridge.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek pisał proste metafory o wielkich rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 15:09
- Mam wrażenie, że znów nam się wymknął. Wyemigrował jeszcze dalej niż do tej pory. Źle znosił starość, więc jest to też pewnego rodzaju wyzwolenie z niemożności bycia całkowicie samodzielnym - mówił w Jedynce o Sławomirze Mrożku Maciej Englert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Soyka o festiwalu Solo Życia: muzyka jest oceanem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 18:29
- Wobec tendencji do spłaszczania sceny muzycznej to festiwal, który pozwala młodym ludziom pomóc. Nie zamykają się na koniec za nimi drzwi. Tego człowieka jeszcze przez jakiś czas się prowadzi - powiedział w radiowej Jedynce o festiwalu Solo Życia Stanisław Soyka
rozwiń zwiń