Preisner: to muzyczna opowieść o dzieciach, ofiarach Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:18
Zbigniew Preisner zaprezentował we Wrocławiu swoje kompozycje do pamiętników i wierszy dzieci z Polski, ofiar Holocaustu. Podczas koncertu wystąpili Lisa Gerrard i Archie Buchanan, którzy wzięli udział w nagraniu płyty "Diaries Of Hope". Przed tym wydarzeniem z kompozytorem rozmawiał Paweł Sztompke.
Audio
  • Zbigniew Preisner o pracy nad płytą "Diaries Of Hope" oraz współpracy z Lisą Gerrard (Muzyczna Jedynka)
Zbigniew Preisner
Zbigniew PreisnerFoto: PAP/Paweł Kubicki

W latach 90. Zbigniew Preisner i Krzysztof Kieślowski zwiedzali Muzeum Yad Vashem, po którym oprowadzał ich prof. Szewach Weiss. To te przeżycia zainspirowały polskiego kompozytora do stworzyeniqa muzyki, która znalazła się na płycie "Pamiętniki pisane nadzieją". - To moja opowieść, reakcja na to, co zobaczyłem na wystawie dziecięcej, a także na to, co przeczytałem potem w Polsce - powiedział Preisner w rozmowie z Pawłem Sztompke. Pamiętniki młodych polskich Żydów: Rutki Laskier i Dawida Rubinowicza, a także wiersze Abrama Koplowicza i Abrama Cytryna pozwoliły kompozytorowi zrozumieć, że w tak tragicznych momentach życia można zachować nadzieję.

- To jednocześnie przypomnienie, że nasi rodzice byli świadkami tragedii ponad półtora miliona niewinnej młodzieży i dzieci w czasie drugiej wojny światowej - podkreślił Preisner.

Zobacz serwis - II wojna światowa >>>

Płyta "Diaries Of Hope" ukazała się 4 października. Muzyka z niej została zaprezentowana podczas koncertu we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem we wtorek 8 października. Zbigniew Preisner zaprosił do współpracy Lisę Gerrard, współautorkę muzyki do "Gladiotora", której popularność przyniósł przede wszystkim zespół Dead Can Dance, a także Archiego Buchanana, solistę z Choir of the Chapel Royal z Londynu. Podczas koncertu fragmenty pamiętników i wierszy po polsku czytał Jerzy Trela.

- Lisa to kobieta prawdziwa, autentyczna. W muzyce zawsze dodaje coś od siebie, nigdy dwa razy tak samo nie zaśpiewa, improwizuje zależnie od odbioru publiczności i atmosfery - mówił Zbigniew Preisner w Jedynce.

Jak doszło do współpracy polskiego kompozytora z Lisą Gerrard? Z myślą o jakich odbiorcach Zbigniew Preisner komponuje swoją muzykę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Tomek Makowiecki: Skrzek, Bloom i Komendarek na mojej płycie to spełnienie marzeń

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:23
- Mam wiele pobocznych zainteresowań, ale to muzyką żyję od urodzenia. To jest to, do czego dążyłem, co zawsze chciałem robić. I jestem zaszczycony, że dwóch mistrzów polskiej elektroniki awangardowej zdecydowało się wziąć udział w mojej płycie - w radiowej Jedynce Tomek Makowiecki opowiada o nowej płycie "Moizm".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Lipnicka o nowej płycie: podążam ścieżką sobie nieznaną

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 19:52
- Nie wyobrażam sobie śpiewania przez 20 lat kariery w kółko tych samych piosenek i odcinania kuponów. Lubię w sobie odkrywać nowe horyzonty i pchać siebie dalej, założyłam więc od początku, że podejdę do tej płyty ze świeżością - mówiła wokalistka w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brylewski i Rozwadowski: warto przypomnieć ideę Festiwalu Róbrege

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 16:25
- W tym festiwalu nie chodzi o rywalizację, a nawet o reggae, bo będą artyści reprezentujący różne gatunki. Hasłem, które nam przyświeca jest przyjaźń – mówił w Jedynce Robert Brylewski, jeden z pomysłodawców reaktywowanego Grand Festivalu Róbrege.
rozwiń zwiń