Czesław Niemen i "Śmierć artysty"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 17:12
Książka "Niemen" ukazała się w wersji audiobooka. - To wersja książki, która ukazała się w 2004 roku zaraz po śmierci Czesława Niemena - mówi w radiowej Jedynce autor książki Marek Gaszyński.
Audio
  • Marek Gaszyński o Czesławie Niemenie i swej najnowszej książce "Śmierć artysty" (Muzyczna Jedynka)
Marek Gaszyński
Marek GaszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Marek Gaszyński wyjaśnia, że wydawca doszedł do wniosku, iż na rynku nie ma obecnie żadnej publikacji o Czesławie Niemenie. Dlatego zaproponował mu przeczytanie wydanej dziewięć lat temu publikacji, dobrał do niej piosenki i wydał ponownie. Wydawnictwu towarzyszy dziewięć kompozycji Niemena, do których słowa napisał Marek Gaszyński. - To było szczęście, że Czesław zaproponował mi napisanie słów do jego muzyki - mówi autor w "Muzycznej Jedynce" . Parę stało się przebojami, ale - jak zastrzega - dlatego, że to Niemen je komponował, aranżował i śpiewał.

Wspomina, że Niemen manifestował swą odrębność, za co spotykał go ostracyzm ze strony ówczesnych komunistycznych władz. Rozpuszczano o nim nieprawdziwe plotki, parę razy pobito. - A on korzystał z życia znacznie mniej niż my - wspomina gość Jedynki. Po koncertach, kiedy towarzystwo szło się bawić, piosenkarz wracał do pokoju, brał gitarę, ćwiczył i grał.

>>> Posłuchaj kanałów muzycznych na moje.polskieradio.pl

Marek Gaszyński przyniósł do studia swą najnowszą książkę "Śmierć artysty". Wydawnictwo podsumowuje odejścia największych artystów. - Takich, których śmierć była spektakularna, jak jakieś widowisko teatralne - opowiada autor. Opisał odejście 40 artystów związanych z muzyką, ale różnych gatunków. Jest więc postać Mariana Hemara, autora świetnych tekstów, Elli Fitzgerald, Tadeusza Nalepy, Hanki Ordonówny, Franka Sinatry, Michaela Jacksona czy Whitney Houston. - To, że ktoś umarł w łóżku spokojnie, we śnie, to ja powiem może brutalnie, ale to nie jest temat na książkę - wyjaśnia. Uzasadnia też dlaczego - dla niego samego - najbardziej tragiczną postacią, jeśli chodzi o umieranie, był Włodzimierz Wysocki.

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

(ag)

Czytaj także

Czesław Niemen prywatnie był domatorem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 16:15
W "Muzycznej Jedynce" Małgorzata Niemen opowiadała o dwóch obliczach wykonawcy piosenki "Pod papugami". Tym scenicznym i tym prywatnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla Olka Klepacza mistrz absolutny to Czesław Niemen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 21:33
- Jedyny i niepowtarzalny. Kiedyś raz widziałem go na żywo i do tej pory pamiętam to wszystko co sobie wyobraziłem patrząc na niego - mówi wokalista Formacji Nieżywych Schabuff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen i młode talenty na Festiwalu Niemen NON STOP

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:26
W dniach 25-26 października Słupsk po raz kolejny będzie stolicą muzyki Czesława Niemena. Podczas 8. Festiwalu Niemen NON STOP wystąpią m.in. młodzi soliści i zespoły z całej Polski oraz Natalia Niemen. Patronem imprezy jest radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń