Anna Maria Jopek: duet z Jerzym Wasowskim to dla mnie metafizyka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:23
- Podchodziłam do tej piosenki z ogromną tremą. Głos z przeszłości, ja teraz i taka świadomość, że może pan Jerzy w ogóle by tego nie pragnął - mówiła w Jedynce Anna Maria Jopek o nietypowym duecie z Jerzym Wasowskim na płycie "Wasowski odnaleziony".
Audio
  • Anna Maria Jopek o płycie "Wasowski odnaleziony" (Muzyczna Jedynka)
Anna Maria Jopek
Anna Maria JopekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Płyta z nieznanymi dotąd piosenkami współtwórcy Kabaretu Starszych Panów ukaże się w grudniu. Cyfrowo odszumione i na nowo zmasterowane nagrania sprzed lat, zaaranżowane przez Krzysztofa Herdzina, zostały wykonane m.in. przez Orkiestrę Sinfonia Viva. Są utrzymane w charakterystycznym, wyrafinowanym, a jednocześnie lekkim, jazzującym stylu muzyki Jerzego Wasowskiego. Zostały też połączone z jego śpiewem.

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

Na płycie "Wasowski odnaleziony" w duecie ze współtwórcą Kabaretu Starszych Panów śpiewa m.in. Anna Maria Jopek. Artystce przypadła w udziale piosenka "Ktoś zbudził mnie" z 1975 roku do tekstu Ryszarda Marka Grońskiego i Antoniego Marianowicza. - Cały czas towarzyszyła mi ogromna pokora i myślałam sobie, żeby tylko niczego nie zepsuć. Tak się wślizgnąć, żeby być tutaj tylko takim dobrym cieniem dla Jerzego Wasowskiego - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Anna Maria Jopek.

W 1999 roku artystka wystąpiła w duecie z drugim współtwórcą Kabaretu Starszych Panów, Jeremim Przyborą. Efektem była piosenka "Na całej połaci śnieg". - Tamten duet załatwiła mi pani Maria Wasowska na spółkę z Magdą Umer. Tak cudownie namawiały pana Jeremiego, że w końcu po 20 latach przerwy wszedł dla mnie do studia nagraniowego. Byłam tak wzruszona, że ledwo stałam na nogach. Tamto nagranie było prawdziwym duetem, natomiast teraz to technika dała mi szansę zaśpiewania z Jerzym Wasowskim - podkreślała Anna Maria Jopek.

Na płycie "Wasowski odnaleziony" występują również Irena Santor, Dorota Miśkiewicz i Monika Borzym.

>>> Płyty z archiwalnymi nagraniami Kabaretu Starszych Panów można kupić na sklep.polskieradio.pl <<<

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Czytaj także

Anna Maria Jopek została "skarbem narodowym"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 17:57
- Od samego początku mam takie szczęście, że zawsze pracuję z najlepszymi. Mam wrażenie, że dzięki temu sama mobilizuję się, żeby być kimś lepszym. Bardzo to doceniam - mówiła w Jedynce artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów. Tak powstawała legenda

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:21
- Oni nie podchodzili do tego, jakby mieli swoje pięć minut. Robili to na najwyższym poziomie. Dzisiaj taka sytuacja już się nie zdarza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego, który razem z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakiej muzyki słucha Krzysztof Herdzin?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 15:29
Krzysztof Herdzin jest wyjątkowym artystą. Tworzy muzykę klasyczną, jazz i pop.
rozwiń zwiń