Filmowa Papusza. Kobieta wrażliwa i silna

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:08
- Zmaga się od urodzenia z przeciwnościami losu, a gdy jej poetycka dusza staje w kontrze do tego, co ją spotyka, okazuje się, że jest niezłomna i potrafi postawić na swoim - powiedziała w radiowej Jedynce Jowita Budnik, która w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego wcieliła się w postać romskiej poetki.
Audio
  • Jowita Budnik o filmie Papusza (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
Jowita Budnik jako Papusza. Kadr z filmu
Jowita Budnik jako Papusza. Kadr z filmuFoto: materiały prasowe: next-film.pl

Film "Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów, bo jej wielki talent dostrzegł Jerzy Ficowski, który zachęcił poetkę, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima.

Jowita Budnik wyjaśniła w rozmowie z Joanną Sławińską, że Papusza sprzeciwiła się romskiej tradycji i zwyczajom. Kobieta nie może przeciwstawić się woli społeczności. Papusza to zrobiła, co świadczy, jak niezwykle silna była to postać. Z drugiej strony krucha, wrażliwa i delikatna. - Dramatyczne wydarzenia przypłaca ogromnymi cierpieniami i chorobą duszy - powiedziała Budnik.

Zdaniem aktorki ewenementem jest już sam fakt, że Papusza jako kilkunastoletnia dziewczyna zapragnęła pisać i czytać. Romowie byli wręcz wrogo nastawieni do słowa pisanego. W ich kulturze funkcjonuje jedynie przekaz mówiony. - W tej kulturze nikt nigdy nie przywiązywał wtedy wagi do słowa pisanego. Było to traktowane jako coś obcego, coś co jest groźne i nieprzyjazne -  podkreśliła.

"Papusza" to też pierwszy polski film, w którym 80 procent dialogów jest prowadzonych w języku romskim. Jowita Budnik podkreśliła, że na jego naukę poświęciła 10 miesięcy. Nie mówi biegle, ale jest w stanie zrozumieć to, co Romowie do niej mówią. W nauce języka, a potem podczas kręcenia filmu pomagał jej specjalny konsultant.

Na planie Papuszy występują też prawdziwi Cyganie, ale trudno byłoby nazwać ich statystami. Byli po prostu sobą. - Oni stworzyli to kino - podkreśliła Jowita Budnik. Niewątpliwym atutem filmu są też czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał natomiast Jan Kanty Pawluśkiewicz.

>>> Jan Kanty Pawluśkiewicz o muzyce do filmu "Papusza"

Rozmawiała Joanna Sławińska.

Papusza wchodzi na ekrany polskich kin w piątek 15 listopada. W rolach głównych zobaczymy Jowitę Budnik, Antoniego Pawlickiego i Zbigniewa Walerysia.

tj

"Muzyczna Jedynka" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń