Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o muzyce do filmu "Papusza oraz antologii swojej twórczości (Muzyczna Jedynka)
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Harfy Papuszy" skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz do wierszy Bronisławy Wajs "Papuszy" już w w 1993 roku. Fascynacja kompozytora wierszami tej cygańskiej poetki dała początek wielkiej formie wokalno-instrumentalnej na głosy, chór i orkiestrę, w której Pawluśkiewicz obrazuje świat Romów oraz uwydatnia sens poezji Papuszy.

- Nie szukałem czegoś, co można nazwać kanonem muzyki cygańskiej, bo czegoś takiego nie ma. Cyganie mają fenomenalną muzykalność i chłoną to, co słyszą dookoła. Mają natomiast specyficzny rodzaj skali muzycznej, podobnej do zydowksiej - powiedział i wyśpiewał obie na antenie Jedynki.

"Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol. 2 - Harfy Papuszy" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>

"Harfy Papuszy" zostały wykorzystane w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Papusza", który trafi do polskich kin 15 listopada 2013 roku . A Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę na tegorocznym, 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni .

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów >>>

Jak powiedział kompozytor w rozmowie z Pawłem Sztompke to "dynamiczna inicjatywa Polskiego Radia" spowodowała, że rozpoczęlo się wydawanie twórczości Pawluśkliewicza w ramach jednej antologii. Na razie dostępne są dwa egzemplarze. Cała antologia ukazywać się będzie do końca 2014 roku i składać z 11 płyt. Pierwszą część "Antologii" Pawluśkiewicza stanowi muzyka wykonywana przez Andrzeja Zauchę i zespół Anawa.

"Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol. 1 - Andrzej Zaucha" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Jak Jan Kanty Pawluśkiewicz określa muzykę wykonywaną przez Zauchę i Anawę? Jaka muzyka znajdzie się jeszcze w "Antologii"?Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń