Z rakiem można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:40
Jaki wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mają najnowsze terapie? Czego potrzebują na tym etapie choroby i co można zrobić, aby pomóc cierpiącym w zaawansowanym stadium raka? W "Wieczorze odkrywców" rozmawialiśmy o jakości życia chorych na raka. Bo leczenie nie musi być uciążliwe.
Audio
  • Jakość życia chorych na raka (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Z rakiem można normalnie żyć
Foto: Glow Images/East News

13 milionów - tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. W 2008 roku z powodu raka na świecie zmarło aż osiem milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku liczba zachorowań może wynieść ponad 22 miliony, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie.

W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi. Lekarze podkreślają, że ta liczba mogłaby być mniejsza, gdyby zadbać o profilaktykę.

Rak to wyrok? Zaskakujące wyniki nierównej walki >>>

Dr Iwona Skoneczna, onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie przyznaje, że np. rokrocznie przybywa mężczyzn z rozpoznanym rakiem prostaty. Co trzeci ma ten nowotwór w stadium zaawansowanym z przerzutami. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że rak prostaty we wstępnym stadium jest dość trudny do wykrycia, zaś w stadium zaawansowanym trudny do leczenia. Osiągnięciem ostatnich lat są środki, które pozwalają chorym ulżyć w ich cierpieniu, przedłużają również życie.
Jacek Gugulski, prezes zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zwraca uwagę, że wyleczenie raka, zwłaszcza w jego zaawansowanej postaci, jest często niemożliwe. Ale w świecie jest tendencja, aby tę chorobę traktować, jako chorobę przewlekłą. - Leczenie długotrwałe wcale nie musi być uciążliwe - mówi gość "Wieczoru odkrywców". Wskazuje, że przy zastosowaniu leków celowanych życie z chorobą może być przyjazne dla człowieka. Można z rakiem normalnie żyć, czego on jest najlepszym przykładem, gdyż żyje z nowotworem już 15 lat. Do tego jest potrzebny jednak komfort psychiczny i do tego mogą posłużyć nowoczesne terapie.
4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.
(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arłukowicz: system leczenia raka trzeba zreformować

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:04
- W leczeniu nowotworów trzeba poprawić kilka segmentów. To organizacja, sposób wyceny, szkolenie lekarzy, a także sprawa limitów – mówił w Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: to przełom w leczeniu raka trzustki

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 18:32
Chodzi o zastosowanie skojarzenia dwóch leków, gemcytabiny oraz nab-paklitakselu, w leczeniu raka trzustki z przerzutami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak szyjki macicy - wyleczalny, a zabija

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:02
Jest jednym z najpopularniejszych zabójców kobiet w Polsce. Rak szyjki macicy jest schorzeniem, które wcześnie wykryte może być całkowicie wyleczalne.
rozwiń zwiń