X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
Audio
  • Najnowsze terapie w onkologii (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii
Foto: Glow Images/East News

Diagnostyka to podstawa. Jaka jest jej najlepsza ścieżka w onkologii? - To postępowanie interdyscyplinarne. Spotykają się chirurg, onkolog i radioterapeuta i razem proponują wielosekwencyjne leczenie dla konkretnego chorego. Dzięki temu nie ma potrzeby oczekiwania na kolejny etap leczenia, ale jeden następuje płynnie po drugim, a chory ma pewność, że jest dobrze leczony - mówi prof. Piotr Wysocki z warszawskiego Centrum Onkologii. Coraz więcej wiemy na temat tego, jak rozwijają się nowotwory i jak je leczyć. Wiemy, jak wyglądają mechanizmy genetyczne, które rządzą chorobą nowotworową. Ich znajomość ułatwia dopasowanie terapii.

Istnieje wiele metod leczenia, na przykład leczenie celowane - zaprojektowane, aby uderzać w konkretne punkty molekularne, wadliwe mechanizmy zachodzące w białkach ciała.
Coraz popularniejsze są szczepionki przeciwnowotworowe. - Istnieją pewne szczepionki, które zmniejszają ryzyko zachorowania, na przykład szczepionka przeciwko brodawczkowi, zakażenie którym może powodować raka szyjki macicy. Podobnie jest z zapaleniem wątroby - wyjaśnia prof. Wysocki. - Inną sprawą są jednak szczepionki dla chorych, którzy już zmagają się z rakiem. Leki takie maja pomóc chorym w walce z rakiem. Istnieją pierwsze preparaty tego typu. Jest cała grupa szczepionek na raka trzustki czy zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Badane są też szczepionki, które wspomagają układ immunologiczny - dodał.

W diagnostyce pomocne są też testy genetyczne. Jakie? - Robimy badania, które dotyczą zmian w budowie poszczególnych genów - mówi prof. Barbara Pieńkowska-Grela, genetyk z Centrum Onkologii. - Badamy zmienioną nowotworem tkankę. Sprawdzamy zaburzenia genów. Robimy też klasyczne badania chromosomów. Te muszą być wykonywane na tkance świeżo pobranej od pacjenta. Skłaniamy jego komórki do rozmnażania in vitro i łapiemy je "na gorącym uczynku", tj. porównujemy ich chromosomy z prawidłowym wzorcem, co pozwala nam ocenić miejsce i ilość zaburzeń w komórce nowotworowej - wyjaśniła.

Jakie są inne nowoczesne terapie onkologiczne? Czy są dostępne w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wystąpili także Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz prof. Rafał Dziadziuszko - Krajowy Konsultant ds. Radioterapii.
Audycję poprowadził Artur Wolski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA nowotwory
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe badania: leczenie raka hormonem szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 01:09
Prowadzą badania, które swą tematyką zaskakują sam świat nauki. Młodzi polscy specjaliści zostali laureatami programu INTER, który wspiera badania interdyscyplinarne i rozwój umiejętności popularyzacji nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy mają coraz większy kłopot z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
W ciągu roku 140 tys. osób wychodzi od lekarza z diagnozą: ”rak". Nowotwory to, po chorobach układu krążenia, druga przyczyna śmierci. Czy na nowotwory zapadamy częściej niż inne narody?
rozwiń zwiń