Młodzi Polacy rewolucjonizują walkę z cukrzycą i rakiem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 05:00
Młodzi polscy uczeni, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, osiągnęli już znaczne sukcesy w pracy naukowej. Opowiadają o swoich odkryciach.
Audio
  • Dr hab. Wojciech Fendler i dr Michał Kamiński o swoich odkryciach naukowych (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Sprawdzanie poziomu cukru we krwi
Sprawdzanie poziomu cukru we krwiFoto: Glow Images/East News

Program START skierowany jest do najzdolniejszych polskich, młodych naukowców. Pierwszy z gości radiowej Jedynki, dr hab. Wojciech Fendler z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzi badania związane z cukrzycą monogenową. - Cukrzyca jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną, z jaką się zmagamy - mowi. Obecnie na cukrzycę wszystkich typów choruje 300 mln osób. Cukrzyca monogenowa jest wynikiem defektu pojedynczego genu. Nie decyduje o niej styl życia. Występuje rzadko i dopiero od niedawna możliwa do diagnozowania.

Dr Fendler skupia się na cukrzycy u dzieci, dlatego, że w ich przypadku cukrzyca monogenowa różni się zasadniczo od innych i w Polsce jest częstsza od cukrzycy typu II. Cukrzycę monogenową można rozpoznać prawidłowo jedynie na podstawie kosztownych badań genetycznych i dlatego bardzo często jest ona błędnie rozpoznawana, a w rezultacie - leczona w sposób nieoptymalny. Leczenie poszczególnych typów cukrzycy po prostu się różni.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>

Właśnie dlatego naukowiec wziął pod lupę małych cukrzyków. Jego praca przedstawia najliczniejszą na świecie pediatryczną grupę pacjentów z cukrzycą monogenową. Ma także wielkie znaczenie, jeśli chodzi o terapię. - W niektórych przypadkach można pacjentowi zabrać strzykawkę, a zaproponować dietę lub doustne środki farmakologiczne - wyjaśnia lekarz. I to będzie sukces, bo wielokrotne zastrzyki w ciągu dnia są bolesne i kłopotliwe.

Dr Michał Kamiński z Centrum Onkologii w Warszawie w zespole profesora Jarosława Reguły zajmuje się z kolei badaniami służącymi wczesnemu wykrywaniu raka jelita grubego. - To drugi zabójca nowotworowy w Polsce po raku płuca, a w Europie Zachodniej jest już na miejscu pierwszym - mówi lekarz. - Badania przesiewowe przeprowadziliśmy w 100 ośrodkach za pomocą kolonoskopii i zbadaliśmy 350 tys. osób.

Najważniejszym osiągnięciem dra Kamińskiego jest odkrycie związku pomiędzy wskaźnikami jakości kolonoskopii, a ryzykiem raka interwałowego, czyli raka, który wystąpił pomiędzy badaniami przesiewowymi. Sam dr Kamiński doskonale wykonuje kolonoskopię, a jego odkrycie stało się podstawą do publikacji w najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym - "The New England Journal of Medicine".

Więcej informacji o sukcesach Polaków w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Zobacz więcej na temat: cukrzyca medycyna NAUKA rak

Czytaj także

Ludwik Hirszfeld: nauka może uczynić człowieka lepszym

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 05:45
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki uczony Karl Landsteiner w 1901 roku. Mało kto wie jednak, że autorem ich ustalenia jest polski lekarz i wybitny naukowiec – Ludwik Hirszfeld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test krwi wykryje Alzheimera na trzy lata przed objawami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że zmierzenie poziomu 10 tłuszczów we krwi z 90 proc. dokładnością przewidzi, czy zapadniemy na tę chorobę w ciągu kolejnych trzech lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność - już nie stygmat, jeszcze nie chluba

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:50
- Jedni badacze mówią, że leworęczni są bardziej inteligentni, osiągają więcej sukcesów w życiu i zarabiają więcej. Inne badania pokazują, że leworęczni mają większe ryzyko zapadnięcia na schizofrenię - mówił w Jedynce lek. med. Jan Stradowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbyt mało snu oznacza trwałe zmiany w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
Niedosypianie może mieć poważniejsze skutki niż wcześniej sądzono. Doprowadza do trwałej utraty komórek mózgowych.
rozwiń zwiń