Insurekcja Warszawska - sukces dzięki bohaterstwu zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 11:31
Choć siły rosyjskie były trzykrotnie liczniejsze od polskich, powstanie w Warszawie było sukcesem Polaków dzięki ludowi. Zdecydowało o tym poparcie i wspaniała postawa rzemieślników i czeladników Warszawy.
Audio
  • 220. rocznica wybuchu insurekcji warszawskiej (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim we Lwowie,
Pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim we Lwowie, Foto: aut. Lestat (Jan Mehlich), Wikipedia/CreativeCommons (2007)

17 kwietnia minie 220. rocznica wybuchu powstania ludu Warszawy, nazwanego insurekcją warszawską, powstania skierowanego przeciwko rządom Targowicy i okupacji rosyjskiej. Sukces tego zrywu, na którego czele stanął szewc Jan Kiliński miał ogromne znaczenie dla Naczelnika Tadeusza Kościuszki i jego planów kontynuacji powstania po zwycięskiej bitwie pod Racławicami.
Jak tłumaczy profesor Marian Marek Drozdowski, wszystkie powstania narodowe przed XX wiekiem mają oznaczenie miesięcy, poza powstaniem kościuszkowskim, co świadczy o wielkim autorytecie jego inicjatora. - Mnie się podoba to pojęcie powstania. Wszystkie powstania: listopadowe, styczniowe i warszawskie, nawiązywały do tradycji powstania kościuszkowskiego - mówi profesor.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jak dodaje, przed jego wybuchem wrzała południowa Polska. 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko wygłosił na rynku w Krakowie tekst przysięgi. 2 kwietnia powstanie zostało potępione przez króla i Radę Nieustającą pod naciskiem Rosji. - To bolesny przykład podporządkowania się Rosji. Polski król potępia powstanie. Mówią o obcej ingerencji, która decyduje o polskim buncie o niepodległość, co bardzo przypomina współczesne czasy - opowiada prof. Drozdowski.
Przeciwko rosyjskiemu garnizonowi, liczącemu 8 tys. żołnierzy występuje polski garnizon w liczbie ponad 3 tys. osób. - Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy i to nie tego bogatego mieszczaństwa, tylko czeladników i rzemieślników. Oni zadecydowali o sukcesie - dodaje historyk.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Która bitwa powstania kościuszkowskiego była największa? Jak wyglądały walki w Warszawie w kwietniu 1974 roku? Czym w kontekście tych wydarzeń była Rzeź Pragi? Posłuchaj całej audycji.
O przyczynach insurekcji warszawskiej, jej przebiegu i znaczeniu dla Powstania 1794 opowiedział profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

sm/ag

Czytaj także

Tajemnica Świętego Graala. Przedmiot, który nie przestaje fascynować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 03:00
Od wieków jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pisali o nim historycy i literaci. Jest jedynym kielichem, który tak bardzo pobudza wyobraźnię milionów ludzi na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń