Naukowcy już wiedzą, jak człowiek orientuje się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 19:00
Nikt nie spodziewał się, że już w tym roku nagroda Nobla przypadnie uczonym za badania nad ludzkim mózgiem, a zwłaszcza nad mechanizmem wewnętrznego GPS.
Audio
  • Co nam daje odkrycie wewnętrznego GPS? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Badania nad mózgiem
Badania nad mózgiemFoto: GlowImages/EastNews

Dr Rafał Czajkowski tłumaczy, że wewnętrzny GPS człowieka to umowna nazwa, bo GPS to typ urządzenia, który współpracuje z satelitami. - Natomiast tutaj jest to system pozycjonowania, który funkcjonuje wewnątrz mózgu. Wszystkie informacje są przetwarzane i z nich tworzy się siatka, która umożliwia orientację w terenie i pomiar odległości - wyjaśnia młody badacz.
Profesor John O’Keefe z University College Londyn oraz małżeństwo norweskich uczonych May-Britt Moser i Edvard Moser z Uniwersytetu w Trondheim, zastali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>
W jaki sposób mózg tworzy mapę przestrzeni? Posłuchaj całej rozmowy.

(sm/ag)

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Rafał Czajkowski (Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, młody polski badacz, który pracuje nad komórkami koniecznymi do nawigacji i prowadził swoje badania w USA i w Norwegii, gdzie współpracował z dwojgiem laureatów Nagrody Nobla - małżeństwem Moserów)
Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców
Data emisji: 04.11.2014
Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lindau: młodzi naukowcy oko w oko z noblistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Na przełomie czerwca i lipca młodzi naukowcu spotkali się w Lindau z noblistami. W wydarzeniu wzięło udział pięciu polskich młodych badaczy, reprezentujących nauki medyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyczny Nobel za odkrycie "wewnętrznego GPS" człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:30
Tegoroczną nagrodą Nobla z medycyny podzielą się neurolodzy John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard Moser za odkrycie neuronów, które pomagają orientować się w przestrzeni.
rozwiń zwiń