X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naukowcy już wiedzą, jak człowiek orientuje się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 19:00
Nikt nie spodziewał się, że już w tym roku nagroda Nobla przypadnie uczonym za badania nad ludzkim mózgiem, a zwłaszcza nad mechanizmem wewnętrznego GPS.
Audio
  • Co nam daje odkrycie wewnętrznego GPS? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Badania nad mózgiem
Badania nad mózgiemFoto: GlowImages/EastNews

Dr Rafał Czajkowski tłumaczy, że wewnętrzny GPS człowieka to umowna nazwa, bo GPS to typ urządzenia, który współpracuje z satelitami. - Natomiast tutaj jest to system pozycjonowania, który funkcjonuje wewnątrz mózgu. Wszystkie informacje są przetwarzane i z nich tworzy się siatka, która umożliwia orientację w terenie i pomiar odległości - wyjaśnia młody badacz.
Profesor John O’Keefe z University College Londyn oraz małżeństwo norweskich uczonych May-Britt Moser i Edvard Moser z Uniwersytetu w Trondheim, zastali laureatami nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>
W jaki sposób mózg tworzy mapę przestrzeni? Posłuchaj całej rozmowy.

(sm/ag)

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Rafał Czajkowski (Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, młody polski badacz, który pracuje nad komórkami koniecznymi do nawigacji i prowadził swoje badania w USA i w Norwegii, gdzie współpracował z dwojgiem laureatów Nagrody Nobla - małżeństwem Moserów)
Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców
Data emisji: 04.11.2014
Godzina emisji: 21.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lindau: młodzi naukowcy oko w oko z noblistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Na przełomie czerwca i lipca młodzi naukowcu spotkali się w Lindau z noblistami. W wydarzeniu wzięło udział pięciu polskich młodych badaczy, reprezentujących nauki medyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medyczny Nobel za odkrycie "wewnętrznego GPS" człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:30
Tegoroczną nagrodą Nobla z medycyny podzielą się neurolodzy John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard Moser za odkrycie neuronów, które pomagają orientować się w przestrzeni.
rozwiń zwiń