Najważniejsza nagroda w polskiej nauce za katalizatory Greli

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 04:07
Polski naukowiec prof. Karol Grela jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie katalizatorów metatezy olefin. Są one ważne nie tylko dla świata nauki, ale również dla przemysłu i biznesu.
Audio
  • Katalizatory warte polskiego Nobla (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Maciej Żylicz (po prawej) i profesor Andrzej Jerzmanowski (w środku) oraz nagrodzony prof. Karol Grela (po lewej), podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie
Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Maciej Żylicz (po prawej) i profesor Andrzej Jerzmanowski (w środku) oraz nagrodzony prof. Karol Grela (po lewej), podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Adam Zieliński, magistrant prof. Karola Greli wyjaśnia, że chemia metaloorganiczna jest chemią związków węgla połączonych z metalami. Katalizatory zaś to substancje, które przyspieszają, bądź umożliwiają reakcję.
Prof. Karol Grela, jeden z tegorocznych laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zajmuje się od kilku lat reakcją metatezy olefin, która była jednym z ważniejszych odkryć chemii organicznej w ciągu ostatnich kilku lat. - Metateza to podwójna wymiana, a olefiny to związki organiczne, w których dwa atomy węgla połączone są wiązaniem podwójnym - wyjaśnia profesor.
Naukowiec wyjaśnia, że w ten sposób można uzyskać inne olefiny, które mają inne i niejednokrotnie bardzo korzystne dla nas właściwości m.in. w branży spożywczej, kosmetycznej, farmakologicznej i chemicznej.

W audycji zastanawiamy się również, czy możliwe jest połączenie sukcesu naukowego z sukcesem biznesowym.

W środę 3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyste wręczenie polskich Nobli.

***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Karol Grela, jeden z tegorocznych laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i jego studenci z Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Kozłowska i Adam Zieliński.
Data emisji: 2.12.2014
Godzina emisji: 21.37

(sm/ag)

Czytaj także

Kolce w głowie człowieka. Odkrywamy tajemnice mózgu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 13:00
Czy mózg może powstać ze skóry? I czy ma to znaczenie w medycynie? O ciekawych i fascynujących badaniach prowadzonych przez polskich naukowców, a związanych z poznawaniem tajemnic mózgu w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mruczą, szczekają i leczą. Kontakt ze zwierzęciem czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 19:00
Koniem, osłem, kotem, psem, delfinem, a nawet alpaką... można leczyć. Animaloterapia to metoda terapii i edukacji z udziałem odpowiednio przygotowanych zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemożliwe stało się możliwe. Zobaczyć niewidzialne

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 04:10
- Już parę lat temu było widać, że to jest wielka rzecz, a nie jest to tylko kolejny nieznaczący artykuł - komentuje tegoroczną nagrodę Nobla prof. Czesław Radzewicz.
rozwiń zwiń