Przy udarze mózgu liczy się każda minuta!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 09:29
- Współczesne metody terapii dają szanse powrotu do pełni zdrowia. Ważny jest jednak czas. Każde 30 minut zmniejsza tę szansę o 10 proc. - mówi prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.
Audio
  • Udar mózgu – od nowoczesnej diagnostyki do terapii wewnątrznaczyniowej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Udary mózgu są trzecią najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa.
Udary mózgu są trzecią najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa.Foto: Glowimages/Eastnews

Udary niedokrwienne mózgu są ogromnym problemem dla medycyny, ale stanowią też coraz większy problem społeczny i ekonomiczny. Lekarze i naukowcy od wielu lat pracują nad ustaleniem optymalnej metody postępowania – diagnostyki, terapii i rehabilitacji pacjentów z udarami.

Profesor Małgorzata Szczerbo-Trojanowska, kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opowiadała, że to, co trzeba zrobić w przypadku udaru mózgu, to jak najszybsze przywrócenie drożności naczyń, które zostały zamknięte, by zapewnić prawidłowy przepływ krwi przez mózg.


- Możemy to zrobić stosując dwie metody: albo dążyć do rozpuszczenia drogą farmakologiczną skrzepu, albo mechanicznie usuwać z naczynia ten materiał, który je zamyka - wyjaśniał gość Jedynki.

Choć udary mózgu są trzecią najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa, to stopień społecznej świadomości na ich temat jest ciągle niski. - Udar mózgu jest bardziej bolesny w sensie konsekwencji niż zawał. Pacjenci zostają kalekami na całe życie. Tymczasem zabiegi zapobiegające skutkom udarów w dalszym ciągu nie są refundowane - podsumowała ekspert.


***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadzenie: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska (kierownik Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie), prof. Jerzy Walecki (konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, przewodniczący Komitetu Fizyki Medycznej PAN, Kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej CSK MSWiA w Warszawie)
Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 21.37
bch, pg

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
Grypa to niebezpieczna choroba, która może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak choćby zapalenie płuc. Czy zatem warto się przeciwko niej szczepić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępne zapominanie, czyli choroba Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 04:17
- Alzheimer to choroba bardzo podstępna i trudna do zdiagnozowania. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach orientujemy się, że jest coś nie tak.
rozwiń zwiń