Pożytki z mikromanipulacji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 21:35
O układach kropelkowych i technikach mikroprzepływowych oraz ich zastosowaniach m.in. w badaniach nad bakteriami i nad białkami błonowymi mówią młodzi polscy naukowcy.
Audio
  • Zastosowanie układów kropelkowych i technik międzyprzepływowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Pożytki z mikromanipulacji
Foto: Glow Images/East News

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN pracuje się od kilku lat nad wykorzystaniem tych technik do stworzenia zautomatyzowanych mikrolaboratoriów, w których można będzie prowadzić reakcje chemiczne wewnątrz mikrokropelek.

Już dzisiaj wykorzystuje się układy kropelkowe m.in. do poznawania procesów zachodzących w błonach membranowych, otaczających żyjące komórki. W błonach tych znajdują się specjalne białka, swego rodzaju kanały, które biorą udział w przekazywaniu sygnału do komórki, czy rozpoznawaniu patogenów. Poznanie tych białek jest bardzo ważne dla poszukiwania nowych leków. Układy mikrokropelkowe umożliwiają także prowadzenie badań nad farmakodynamiką leków, co jest wykorzystywane w badaniach oporności bakterii na antybiotyki.
Goście audycji opowiadają o badaniach i o możliwościach komercjalizacji technik mikroprzepływowych. Wyjaśniają również podstawowe zagadnienia m.in. co to są płyny złożone.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadziła: Krzysztof Michalski
Goście: prof. Piotr Garstecki (kierownik Laboratorium Mikroprzepływów i Płynów Złożonych w IChF PAN), członkowie jego zespołu - doktoranci: Magdalena Czekalska i Artur Ruszczak
Data emisji: 17.03.2015
Godzina emisji: 21.37

ag

Czytaj także

Najważniejsza nagroda w polskiej nauce za katalizatory Greli

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 04:07
Polski naukowiec prof. Karol Grela jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za opracowanie katalizatorów metatezy olefin. Są one ważne nie tylko dla świata nauki, ale również dla przemysłu i biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mleko pod lupą. Wiesz, co pijesz?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 19:02
Jaką drogę przechodzi mleko zanim trafi na sklepowe półki, które wybrać i jak je przechowywać? Tę wiedzę powinien mieć każdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptasie pióra szansą na nowoczesne produkty medyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 04:32
Opatrunki szybko hamujące krwawienie, nowe protezy dla osób z chorobami nowotworowymi - to tylko niektóre z projektów, które mogą sprawić, że polskie biopolimery podbiją świat.
rozwiń zwiń