Poświeć na tkankę, wylecz nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 09:54
- Wszyscy mówią o wykryciu nowotworu i zwalczeniu go. Fotodynamika pozwala dostrzec zmiany już na etapie stanu przedrakowego - wyjaśnia prof. Aleksander Sieroń.
Audio
  • Prof. Aleksander Sieroń o diagnostyce i terapii fotodynamicznej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Diagnostyka fotodynamiczna pozwala precyzyjnie określić wielkość, umiejscowienie i zaawansowanie zmian nowotworowych
Diagnostyka fotodynamiczna pozwala precyzyjnie określić wielkość, umiejscowienie i zaawansowanie zmian nowotworowychFoto: East News/Glow Images

Jak wyjaśnia ekspert, medycyna fotodynamiczna polega na uzyskaniu efektów biologicznych i medycznych pod wpływem światła, które pada na struktury, w których znajdują się fotouczulacze. - Pozwala to na prowadzenie zarówno diagnostyki, jak i terapii. Kiedy już uda się wykryć stan przednowotworowy, to usunięcie go jest zwykle bardzo proste - dodaje lekarz.

Gość Jedynki wyjaśnia w jaki sposób wykorzystywane jest światło w fotodynamice, które kolory oznaczają tkanki zdrowe i zmienione chorobowo, a także odpowiada na pytanie dlaczego - mimo swej skuteczności - fotodynamika nie jest powszechnie stosowana ani refundowana przez NFZ...

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Aleksander Sieroń (kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent Europejskiej Platformy Medycyny Fotodynamicznej, twórca ośrodka diagnostyki i terapii laserowej nowotworów w Bytomiu)
Data emisji: 7.04.2015
Godzina emisji: 21.39

asz/pg

Czytaj także

Lekarze przeciwko pakietowi onkologicznemu w obecnej formie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:11
Według prezesa "Porozumienia Zielonogórskiego" Jacka Krajewskiego, wygląda na to, że od 1 stycznia "wejdziemy w jakiś chaos, który może spowodować nie tylko nie przyspieszenie, ale wręcz zablokowanie pewnych dróg, którymi pacjent miałby się poruszać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: lekarze z obaw i niewiedzy nie stosują leków, które uśmierzyłyby ból

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 09:55
- Mamy problem z leczeniem bólu nowotworowego w Polsce. Walczymy o zmianę świadomości wszystkich uczestników tego procesu, przede wszystkim pacjentów i ich lekarzy - mówi Igor Radziewicz-Winnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cybernetyczny nóż pomoże pokonać raka?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 15:22
CyberKnife, nóż cybernetyczny to nieinwazyjna i niezwykle precyzyjna metoda usuwania guzów nowotworowych. Dla pacjenta to bezpieczne, skuteczne i bezbolesne leczenie.
rozwiń zwiń