Cyrkon - minerał, który był przy narodzinach Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 02:11
- Wreszcie odpowiedzieliśmy na pytanie i dzięki temu odkryciu będzie można interpretować wszystkie dane, których wyniki są odwrotnie niezgodne i dotychczas w nauce nie mogły być objaśnione - mówi prof. Monika Kusiak.
Audio
  • Cyrkon - "świadek" narodzin Ziemi (Wieczór Odkrywców/ Jedynka)
Według prof. Moniki Kusiak, minerałem, za pomocą którego można dość precyzyjnie datować wiek skał, które pamiętają nawet to, co wydarzyło się na naszej planecie 4 mld lat temu, jest cyrkon, czyli krzemian cyrkonu występujący w wielu skałach w postaci maleńkich ziarenek
Według prof. Moniki Kusiak, minerałem, za pomocą którego można dość precyzyjnie datować wiek skał, które "pamiętają" nawet to, co wydarzyło się na naszej planecie 4 mld lat temu, jest cyrkon, czyli krzemian cyrkonu występujący w wielu skałach w postaci maleńkich ziarenekFoto: Depositphotos

Początek Ziemi, datowany na 4 miliardy 600 milionów lat temu w języku geologii bywa nazywany hadeik, od słowa Hades, co ma związek z piekłem. - Chodzi o czasy ciemne i gorące. Nie wiemy do końca, co wówczas było na Ziemi, ale na pewno z tego okresu zachowały się cyrkony, czyli krzemiany cyrkonu, minerały najbardziej odporne na wszystko, co się działo później - opowiada prof. Monika Kusiak.

Co zmieniło odkrycie w cyrkonie nanostruktur (nanokuleczek) metalicznego ołowiu? Jak wpłynęło to na datowanie skał? Jakie jest największe naukowe marzenie młodej profesor? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Monika Kusiak (Instytut Geologiczny PAN)

Data emisji: 28.04.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

Inżynier potrafi. "Ma taką satysfakcję, jaką miewa Bóg"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 02:31
- Wszędzie tam, gdzie powstaje coś konkretnego, inżynier jest gwarancją, że to idzie w dobrym kierunku - podkreśla prof. Krzysztof Kurzydłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożytki z mikromanipulacji

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 21:35
O układach kropelkowych i technikach mikroprzepływowych oraz ich zastosowaniach m.in. w badaniach nad bakteriami i nad białkami błonowymi mówią młodzi polscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświeć na tkankę, wylecz nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 09:54
- Wszyscy mówią o wykryciu nowotworu i zwalczeniu go. Fotodynamika pozwala dostrzec zmiany już na etapie stanu przedrakowego - wyjaśnia prof. Aleksander Sieroń.
rozwiń zwiń