X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak poprawić jakość polskiej nauki i szkolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 09:12
- W społeczeństwie i klasie politycznej można zauważyć brak świadomości, że badania naukowe to czynnik rozwoju - mówi prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.
Audio
  • Prof. Michał Karoński o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Jak poprawić jakość polskiej nauki i szkolnictwa?
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem wielu ekspertów, większe pieniądze i poprawa jakości to podstawa, aby zmienić na lepszą sytuację szkolnictwa wyższego i nauki. Prof. Karoński mówi, że problemem są nie tylko niskie nakłady na badania, ale także brak konkurencyjności w nauce w Polsce.

Zdaniem gościa Jedynki, podstawą poprawy sytuacji uczelni powinno być bardzo stabilne, ale wyraźnie określone finansowanie stałe, które by te jednostki utrzymywało. - Dodatkowo granty, które byłyby silnie stymulującym elementem finansowania - podkreśla  profesor i dodaje, że powinna nastąpić także znaczna redukcja publicznych szkół wyższych, a pozostałe uczelnie publiczne powinno się połączyć w pojedyncze organizmy, co podniosłoby ich poziom oraz ułatwiło organizację pracy.

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki uważa także, że należy zrezygnować z wyboru władz uczelni na rzecz otwartych konkursów. - W nauce nie powinna funkcjonować demokracja. To jest nieporozumienie. W nauce ton nadają wybitne jednostki i z tym trzeba się po prostu pogodzić, jeżeli chce się naukę uprawiać - zaznacza i tłumaczy, dlaczego jego zdaniem problem stanowi także system awansu naukowego.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzł: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Michał Karoński (matematyk, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki)

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 21.37

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister nauki: będzie coraz mniej chętnych na studia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 09:20
- Około 40 procent maturzystów chce iść na studia, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Będzie on jednak spadał - mówi w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
rozwiń zwiń