Jak poprawić jakość polskiej nauki i szkolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 09:12
- W społeczeństwie i klasie politycznej można zauważyć brak świadomości, że badania naukowe to czynnik rozwoju - mówi prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.
Audio
  • Prof. Michał Karoński o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Jak poprawić jakość polskiej nauki i szkolnictwa?
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem wielu ekspertów, większe pieniądze i poprawa jakości to podstawa, aby zmienić na lepszą sytuację szkolnictwa wyższego i nauki. Prof. Karoński mówi, że problemem są nie tylko niskie nakłady na badania, ale także brak konkurencyjności w nauce w Polsce.

Zdaniem gościa Jedynki, podstawą poprawy sytuacji uczelni powinno być bardzo stabilne, ale wyraźnie określone finansowanie stałe, które by te jednostki utrzymywało. - Dodatkowo granty, które byłyby silnie stymulującym elementem finansowania - podkreśla  profesor i dodaje, że powinna nastąpić także znaczna redukcja publicznych szkół wyższych, a pozostałe uczelnie publiczne powinno się połączyć w pojedyncze organizmy, co podniosłoby ich poziom oraz ułatwiło organizację pracy.

Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki uważa także, że należy zrezygnować z wyboru władz uczelni na rzecz otwartych konkursów. - W nauce nie powinna funkcjonować demokracja. To jest nieporozumienie. W nauce ton nadają wybitne jednostki i z tym trzeba się po prostu pogodzić, jeżeli chce się naukę uprawiać - zaznacza i tłumaczy, dlaczego jego zdaniem problem stanowi także system awansu naukowego.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzł: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Michał Karoński (matematyk, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki)

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 21.37

kh/ag

Czytaj także

Minister nauki: będzie coraz mniej chętnych na studia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 09:20
- Około 40 procent maturzystów chce iść na studia, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Będzie on jednak spadał - mówi w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
rozwiń zwiń