Błędy i zapomnienia. Powstanie Warszawskie w oczach świata

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 04:08
- Świat zachodni cenzurował zbrodnie niemieckie, popełnione w czasie Powstania Warszawskiego i cyniczną politykę Józefa Stalina - podkreśla historyk prof. Marian Marek Drozdowski.
Audio
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na Powiślu
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

71 lat temu w Warszawie dogasało już Powstanie Warszawskie - jeden z najbardziej dramatycznych polskich zrywów w walce o niepodległość i jedna z największych bitew II wojny światowej. A jednak na Zachodzie ciągle wiedza o tym wydarzeniu jest niewielka i do zbadania pozostało ciągle wiele aspektów z nim związanych.

Słuchaj, czytaj, chodź!
powstanie warszawskie 663
Mapa Powstania Warszawskiego

Zdaniem profesora Mariana Marka Drozdowskiego nasza obecna sytuacja, czyli pogorszenie bezpieczeństwa, zmusza do analizy polityki rosyjskiej wobec Polski i świata zachodniego. - Alianci anglosascy przede wszystkim stawiali na wielki sojusz wojskowy z Armią Czerwoną, więc to nastawienie hamowało pełną informację o dramacie Powstania Warszawskiego - opowiada profesor.

Gość Krzysztofa Michalskiego opowiedział o błędach popełnionych przez polski rząd w związku z Powstaniem Warszawskim i wyjaśnił dlaczego przekonanie, że "jakoś to będzie" doprowadziło do dezinformacji samej stolicy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

Ppłk Edmund Baranowski: do dziś słyszę głosy kolegów wołających o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:20
- Dowodziłem oddziałem, kiedy padało Stare Miasto. Tworzone były tzw. grupy osłonowe, które nie dopuszczały atakujących Niemców do wdarcia się na teren placu Krasińskich, gdzie odbywała się ewakuacja kanałami - wspomina w Jedynce wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, ppłk Edmund Baranowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie - życie i śmierć. Wspomnienia powstańców i cywilów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:50
Gdzie znajdowali się w Godzinie "W", jak radzili sobie z brakiem jedzenia i wody, jaką rolę odegrali jeńcy? W radiowej Jedynce prezentujemy relacje uczestników walk z sierpnia 1944.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia Cichociemnego ze zniszczonej Warszawy. "Głucha cisza i ruiny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 08:59
Kapitan Aleksander Tarnawski "Upłaz" jest jednym z dwóch żyjących żołnierzy desantowych nazywanych Cichociemnymi. W radiowej Jedynce opowiedział o tym, jaki widok zniszczonej Warszawy pozostał mu w pamięci.
rozwiń zwiń