Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
Audio
  • Profesor Wojciech Kloc wyjaśnia czym jest neuronawigacja (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwo
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwoFoto: Glow Images/ East News

Neuronawigacja to nowa metoda wprowadzona w chirurgii, polegająca na badaniu chorego za pomocą obrazów radiologicznych w przestrzeni wirtualnej. - Komputer pozwana nam zanalizować obraz, zaplanować operację wraz z dojściem operacyjnym jak np. przy zabiegach śródczaszkowych, gdy operujemy mózg. Możemy wybrać najlepszą drogę, by nie uszkadzać funkcji mózgu, które są ważne dla chorego - opowiada neurochirurg.

Prof. Wojciech Kloc opowiada w audycji o sytuacjach, w których najczęściej korzysta się z tej metody i przyszłości tego typu terapii. Jakie są alternatywy dla przedłużenia ręki chirurga?

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Wojciech Kloc (neurochirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, członek rady inicjatywy Zdrowy Kręgosłup dla Polski)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/pg

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną szanse na skuteczną walkę z rakiem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:06
- Dotarcie do wiedzy na temat nowotworów mózgu jest fascynujące i skomplikowane, ale przede wszystkim kosztowne. Wykrywamy rzeczy niesamowite, ale czasami widzimy zmiany, które najprawdopodobniej są siłą sprawczą - mówi prof. Bożena Kamińska.
rozwiń zwiń