X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdrowsze i dłuższe życie tam, gdzie kukułka kuka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 20:00
- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
Audio
  • Naukowe potwierdzenie starych przysłów ludowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Krzeslak/shutterstock.com

śpiączka sen shutterstock_FREE 1200_660.jpg
Na granicy życia i snu. Relacje wybudzonych ze śpiączki

Innym, znanym powiedzeniem związanym z kukułką jest to, że kiedy słyszymy kukułkę warto mieć przy sobie pieniądze. Wyniki zdumiewających badań nad tymi znanymi przesądami (prowadzonymi na terenie Danii i Polski) zostały opublikowane ostatnio w prestiżowym czasopiśmie "Ecological Indicators” i właśnie o tych badaniach rozmawialiśmy w poniedziałkowym wydaniu "Eureki". 

- Badaliśmy czy w tym starym przekazie jest ziarno prawdy, które jest prawdziwe także dziś. Kukułkę zna każdy, jest bohaterką szwajcarskich zegarów, ale ma też zły PR, bo podrzuca jaja innym ptakom. 90 procent badań nad kukułką dotyczy jej złych behawioralnych zachowań, pasożytowania na innych ptakach. Z naszych badań nad korelacją między kukaniem kukułki a długością życia i zdrowiem mieszkańców wynikło, że w miejscach, gdzie jest więcej kukania, ludzie rzeczywiście żyją dłużej.

Ornitolog wyjaśnił, że to samiec kukułki wydaje znany nam głos. - Czym lepiej jest odżywiony, tym kuka więcej. A odżywiony będzie lepiej, gdy żyje na żyznych glebach i w zdrowym środowisku. A żyzne gleby to większe plony dla rolnika. Przyjazne środowisko to mniej stresów, więc ta korelacja nie dziwi.

W audycji prof. Tryjanowski wspomniał też o badaniach nad bioróżnorodnością starych polskich gospodarstw, wyliczał co i jak zachowywać w przemianach cywilizacyjnych, opowiedział także o zaskakującym eksperymencie pokazującym dlaczego możliwe jest wspólne zamieszkiwanie ptaka i ssaka (szpaka i nietoperza). Zachęcamy do wsłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (ornitolog, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 19.07

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ornitologia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 13:00
Czy nasi najmłodsi Słuchacze wiedzą kim jest ornitolog?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W weekend podglądamy i liczymy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 07:55
Jak co roku w pierwszy weekend października Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) organizuje Europejskie Dni Ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdobywca "zielonego Oscara" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 06:30
Ile trzeba cierpliwości i wytrwałości, aby zrobić pełnometrażowy film dokumentalny o ptakach albo o pszczołach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze dokarmiać ptaki i inne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 10:15
Zimą najmniejsi mieszkańcy miast i lasów potrzebują naszej pomocy w zdobywaniu pożywienia. Jak rozsądnie dokarmiać zwierzęta?
rozwiń zwiń