Brzęk, pisk, skrzek. Gdy zamiast słyszeć, szumi nam w uszach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 00:14
- Jest coraz większa grupa pacjentów z szumami usznymi, a ich charakter bardzo się różni, więc i za każdym razem trzeba szukać nowych rozwiązań - mówi audiolog, dr Adam Pabiś.
Audio
Szumy uszne to bardzo dokuczliwe wrażenie dźwiękowe, wpływające na komfort życia, na które cierpi coraz więcej Polek i Polaków
Szumy uszne to bardzo dokuczliwe wrażenie dźwiękowe, wpływające na komfort życia, na które cierpi coraz więcej Polek i PolakówFoto: pathdoc/ Shutterstok

Pisk, szelest, gwizd, brzęczenie i pulsowanie to niektóre z objawów szumów usznych. Wyjątkowo dotkliwe dolegliwości dźwiękowe, jak zaznacza gość Jedynki, powstają z powodu nagłego ubytku słuchu. - Wraz z wiekiem naturalnie niszczą się komórki słuchowe, co jest prawidłowym procesem. Występuje również nieprawidłowy proces, który angażuje śmierć komórek zbyt szybko, bo może wystąpić w przeciągu od jednej sekundy do 28 godzin - opowiada dr Adam Pabiś.

Kluczowy w tym przypadku jest czas, który pozwala układowi nerwowemu przystosować się do nowej sytuacji. - Pisk czy szum dla jednej osoby może być nieuciążliwy, podczas gdy u kogoś innego może powodować stany lękowe, a w skrajnych przypadkach doprowadzać do depresji - wyjaśnia neurolog.

O tym, co ma wpływ na szumy uszne i jak można je leczyć można dowiedzieć się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Adam Pabiś (neurobiolog, audiolog)

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: technologia leczenia wad słuchu bardzo poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 08:53
- To ważny dzień z punktu widzenia wszystkich, którzy mają problemy ze słuchem, ich rodzin i bliskich - mówi "Syganałach dnia" z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Implantu Ślimakowego prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzieja dla osób z problemami słuchu? Pionierska operacja w Kajetanach

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 09:20
Światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego odbyła się w czasie sympozjum trwającego w Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Operacje pokazowe z przeprowadził prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń