Robot da Vinci - mechaniczny chirurg

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Na przełomie XX i XXI wieku dokonał się ogromny postęp w stosowaniu małoinwazyjnych technik w urologii i onkologii urologicznej.
Audio
  • Dr Tomasz Szopiński o nowoczesnych metodach leczenia raka prostaty (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Spotmatik Ltd/Shutterstock

Wprowadzone ponad 20 lat temu zabiegi laparoskopowe, coraz częściej zastępowane są przez operacje z zastosowaniem robotów chirurgicznych. Szczególne znaczenie w operacjach urologicznych - leczeniu raka prostaty i nowotworów nerek - ma zastosowanie robota da Vinci.

Doświadczenia ośrodków amerykańskich i europejskich wskazują, że dzięki zastosowaniu robota w przypadku prostatoktemii (usunięcie gruczołu krokowego), pacjenci mogą uniknąć wielu groźnych powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z cewnikowaniem. To najnowsze narzędzie chirurgiczne pozwala także na większą precyzję i minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek.

- Widzimy migrację nowotworu prostaty do coraz młodszego wieku. Po części wynika to z tego, że kiedyś ludzie byli późno diagnozowani, ale wydaje się, że widać wpływ cywilizacji, używki, niezdrowe jedzenie - mówi dr Tomasz Szopiński ze Szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Szpitala Mazovia, który przeprowadza zabiegi zarówno techniką laparoskopową, jak i przy użyciu robota da Vinci.

W jaki sposób różnicuje się leczenie w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu? Jakie metody terapii są obecnie na etapie testów i eksperymentów? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Tomasz Szopiński (chirurg, urolog, Szpital Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Szpital Mazovia)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 19.10

mg/mko

Czytaj także

Rak prostaty - nowotwór, z którym można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:39
Niestety wielu mężczyzn, u których stwierdzono powiększenie gruczołu krokowego, trafia do lekarza zbyt późno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częsty i wstydliwy nowotwór. Jak leczyć raka prostaty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:47
- Rak stercza występuje w bardzo trudnym chirurgicznie obszarze, więc wykonywanie bezkrytyczne operacji wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca wyciąć tylko tyle, ile potrzeba - mówi prof. Jacek Dobruch, urolog.
rozwiń zwiń