Test określi ryzyko utraty przeszczepionej nerki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 20:04
Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest poznanie genetycznego podłoża różnych chorób oraz zaproponowanie metod, które ułatwiłyby dobrą ich diagnostykę i określenie stopnia ryzyka zachorowania na te schorzenia.
Audio
  • Test określi ryzyko utraty przeszczepionej nerki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/dom publ.

Opracowaniem testu umożliwiającego określenie ryzyka utraty przeszczepionej nerki u pacjentów z mikroangiopatiami zakrzepowymi zajmuje się w swych badaniach gość audycji "Eureka" dr hab. Anna Wójcicka ze spółki Warsaw Genomics, laureatka programu TEAM TECH.

Jak wyjaśniła gość radiowej Jedynki, mikroangiopatie zakrzepowe to są uszkodzenia, które dotykają małe naczynka, zlokalizowane na końcach dużych tętnic. - One zapewniają naszym organom właściwe ukrwienie i dzięki temu - właściwe funkcjonowanie. Jeżeli dojdzie do zakrzepów, to mamy utrudnione krążenie krwi i te narządy ulegają uszkodzeniu - wskazała.

Dlaczego dochodzi do tych zakrzepów? - Tak się dzieje głównie dlatego, że u pacjentów uruchamia się niewłaściwe działanie układu odpornościowego (...) Jest wśród nas sporo osób, które mają specyficzne uszkodzenia w genach, które zwiększają ryzyko zachorowania na mikroangiopatie zakrzepowe - powiedziała dr hab. Wójcicka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Anna Wójcicka (spółka Warsaw Genomics, laureatka programu TEAM TECH)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 19.09

kk


 

 

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujące odkrycia astronomiczne w 2017

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 12:12
W audycji "Eureka extra" rozmawialiśmy z prof. Kazimierzem Stępniem o największych odkryciach astronomicznych i astrofizycznych ostatnich kilkunastu miesięcy.
rozwiń zwiń