Polscy badacze w Programie Horyzont 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:30
Program Horyzont 2020  to największy, już ósmy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji realizowany w latach 2014-2020.
Audio
  • Programy UE mające zwiększyć konkurencyjność unijnej gospodarki (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/ angellodeco

Budżet Horyzontu 2020, blisko 80 mld euro, ma wzmocnić rolę nauki i innowacji w budowaniu konkurencyjności UE. Celem programu jest powstanie w Europie światowej klasy ośrodków nauki i technologii, które będą stymulować wzrost gospodarczy krajów UE.

O specyfice programu, o udziale polskich zespołów badawczych w programie i o roli aktywnego uczestnictwa Polski w tworzeniu europejskiej przestrzeni badawczej opowiada dr inż. Zygmunt Krasiński. - Programy ramowe Unii Europejskiej są finansowane bezpośrednio z budżetu Unii - przypomina. Podkreśla, że założycielom programu chodziło o zwiększenie konkurencyjności unijnej gospodarki. Czy to się udalo? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Zygmunt Krasiński (dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE)

Data emisji: 5.02.2018

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Gowin: nowe technologie priorytetem prac badawczo-rozwojowych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 08:27
"Bardzo duży nacisk kładziemy na rozwój obszarów, które są związane z nowoczesnymi technologiami" - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, podsumowując ubiegłoroczne prace Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i kreśląc jego zadania w roku 2017.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot da Vinci - mechaniczny chirurg

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Na przełomie XX i XXI wieku dokonał się ogromny postęp w stosowaniu małoinwazyjnych technik w urologii i onkologii urologicznej.
rozwiń zwiń