Co się dzieje z naszym klimatem?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 19:57
- W kwestii klimatu i rozumienia mechanizmów klimatycznych panuje u nas... no może nie średniowiecze, ale jesteśmy jeszcze przed okresem Odrodzenia - stwierdził w audycji "Eureka" prof. Szymon Malinowski. - A temat jest fascynujący i bardzo ważny - dodał Marcin Popkiewicz.
Audio
  • Co się dzieje z naszym klimatem? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Charte Photography/Shutterstock.com

Marcin Popkiewicz zwrócił uwagę, że obecna zmiana klimatu jest głównie powodowana przez emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych powstających podczas eksploatacji paliw kopalnych. - A te są podstawą naszej cywilizacji, naszego dobrobytu. Mamy więc dylemat. Temat ma implikacje nie tylko naukowe, ale też społeczno-gospodarcze, polityczne - wskazał.

Czy trudno się walczy z mitami wokół zmiany klimatu? Jaki był rok 2017 jeśli chodzi o klimat? Co dalej z naszym klimatem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Prof. Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz są członkami zespołu, który prowadzi stronę internetową naukaoklimacie.pl. Za stworzenie i prowadzenie tej strony jej twórcy otrzymali w ostatnim konkursie Popularyzator Nauki nagrodę w kategorii Zespół.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Szymon Malinowski (dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych), Marcin Popkiewicz (absolwent Wydziału Fizyki, autor wielu artykułów i książek dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii)

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 19.09

ag/kk

Czytaj także

Chmury, zwiastujące deszcz i dobrą pogodę. Jak czytać niebo?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 02:54
- Jeśli w godzinach przedpołudniowych zobaczymy kłębiastą chmurę, która rośnie, to może ona przynieść przelotny deszcz bądź burzę - mówi specjalistka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr chmur

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 19:28
Czy chmury dzielą się według swoich kształtów? A może grubości? Czy są ciężkie? I z czego właściwie się składają?
rozwiń zwiń