X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
Audio
  • Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Powoduje to zaburzenia wzroku i mowy, równowagi i koordynacji ruchów, zmęczenie, problemy z koncentracją i emocjami.

Jednym z poważnych objawów stwardnienia rozsianego jest atrofia, czyli zanik mózgu, co prowadzi do zmniejszenia jego masy. Ocenia się, że w Polsce chorych na SM jest ponad 40 tysięcy osób.

- Dokładnie nie wiadomo, co jest przyczyną tej choroby. Na pewno nie jest ona dziedziczna, ale nie sprecyzowano, jaki jest czynnik zewnętrzny wyzwalający to schorzenie. Leki włączone szybko po rozpoznaniu działają znacząco lepiej, niż gdy wprowadzane są po kilku-kilkunastu latach od zachorowania - podkreśla dr Stanisław Rusek ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się między 20. a 40. rokiem życia i częściej zapadają na SM kobiety, co ma również wymiar społeczny - wpływa bardzo na funkcjonowanie rodziny. Według raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, koszty pośrednie SM wynikające z utraconej produktywności wynoszą ok. 188 mln zł rocznie, a łącznie z wydatkami ZUS ponad 444 mln rocznie.

Jakie są metody leczenia tej choroby? Jak wyglądają pierwsze objawy SM? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Stanisław Rusek (Oddział Neurologii i Udarów Mózgu, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 19.09

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W snach zawsze chodzę" - Małgorzata Furga

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:00
SM to skrót od łacińskiej nazwy stwardnienia rozsianego. "S", czyli "sclerosis", oznacza stwardnienie, którego ogniska widoczne są w badaniu mózgu chorego. "M", czyli "multiplex", oznacza rozsiane, gdyż ogniska te mogą pojawić się w wielu miejscach mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom? Polscy naukowcy powstrzymali stwardnienie rozsiane u myszy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 21:26
- Specyficzne leukocyty pochodzące od myszy zarażonej pasożytem jelitowym zahamowały postęp stwardnienia rozsianego u innych myszy - wyjaśniła dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Być może odkrycie przyczyni się do leczenia chorób autoimmunologicznych u ludzi.
rozwiń zwiń