Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 20:00
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
Audio
  • Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Powoduje to zaburzenia wzroku i mowy, równowagi i koordynacji ruchów, zmęczenie, problemy z koncentracją i emocjami.

Jednym z poważnych objawów stwardnienia rozsianego jest atrofia, czyli zanik mózgu, co prowadzi do zmniejszenia jego masy. Ocenia się, że w Polsce chorych na SM jest ponad 40 tysięcy osób.

- Dokładnie nie wiadomo, co jest przyczyną tej choroby. Na pewno nie jest ona dziedziczna, ale nie sprecyzowano, jaki jest czynnik zewnętrzny wyzwalający to schorzenie. Leki włączone szybko po rozpoznaniu działają znacząco lepiej, niż gdy wprowadzane są po kilku-kilkunastu latach od zachorowania - podkreśla dr Stanisław Rusek ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się między 20. a 40. rokiem życia i częściej zapadają na SM kobiety, co ma również wymiar społeczny - wpływa bardzo na funkcjonowanie rodziny. Według raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, koszty pośrednie SM wynikające z utraconej produktywności wynoszą ok. 188 mln zł rocznie, a łącznie z wydatkami ZUS ponad 444 mln rocznie.

Jakie są metody leczenia tej choroby? Jak wyglądają pierwsze objawy SM? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Stanisław Rusek (Oddział Neurologii i Udarów Mózgu, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 19.09

ag/mg

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W snach zawsze chodzę" - Małgorzata Furga

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:00
SM to skrót od łacińskiej nazwy stwardnienia rozsianego. "S", czyli "sclerosis", oznacza stwardnienie, którego ogniska widoczne są w badaniu mózgu chorego. "M", czyli "multiplex", oznacza rozsiane, gdyż ogniska te mogą pojawić się w wielu miejscach mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom? Polscy naukowcy powstrzymali stwardnienie rozsiane u myszy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 21:26
- Specyficzne leukocyty pochodzące od myszy zarażonej pasożytem jelitowym zahamowały postęp stwardnienia rozsianego u innych myszy - wyjaśniła dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Być może odkrycie przyczyni się do leczenia chorób autoimmunologicznych u ludzi.
rozwiń zwiń