Nowe markery umożliwią wykrycie choroby na wczesnym etapie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 20:22
To jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki i medycyny - opracowanie precyzyjnych markerów, czyli testów diagnostycznych.
Audio
  • Poszukiwanie nowych markerów (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/PublicDomainPictures

Takich, które pozwolą wykryć jak najszybciej i najprecyzyjniej różne schorzenia - nowotwory, cukrzycę, czy dotykające coraz większej liczby ludzi choroby neurodegeneracyjne. Opracowanie takich markerów pozwoli wcześniej rozpocząć skuteczne leczenie wielu chorób na wczesnym etapie ich rozwoju.

Profesor Marcin Drąg wyjaśnia, co to jest proteaza, nad którą pracuje. - To białko, które tnie inne białka - mówi naukowiec. One kontrolują wszystkie przemiany metaboliczne w organizmie człowieka. Zaburzenie ich pracy pozawala określić rodzaj choroby, jaka toczy człowieka. Zaś markery są w stanie wykryć działanie określonej proteazy, czyli wykryć rodzaj schorzenia.

Profesor w ramach grantu uzyskanego w programie TEAM, będzie pracował ze swoim zespołem nad markerami, które mają być wykorzystywane w szybkim i precyzyjnym wykrywaniu różnych chorób.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Marcin Drąg (Zakład Chemii Bioorganicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, laureat czwartego konkursu programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 19.09

ag
Czytaj także

Robot da Vinci - mechaniczny chirurg

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 20:00
Na przełomie XX i XXI wieku dokonał się ogromny postęp w stosowaniu małoinwazyjnych technik w urologii i onkologii urologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Janusz Meder: widzę człowieka w całości

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:00
Ci, którzy znają go osobiście, mówią, że to świetny lekarz, a jednocześnie pełen empatii człowiek. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był dr Janusz Meder z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z dziedziny farmakologii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 21:32
W audycji "Eureka extra" zagadki zadał słuchaczom farmakolog kliniczny dr Leszek Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejszy zmysł? Spotkanie z prof. Jackiem Szaflikiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:30
- Okulistyka była zawsze dla mnie na pierwszym miejscu - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" najmłodszy profesor okulistyki w Polsce dr hab. Jacek Szaflik.
rozwiń zwiń