Komórki macierzyste ratują wzrok

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 19:46
W audycji z cyklu "Wieczór odkrywców" opowiedzieliśmy o jednym z najważniejszych osiągnięć polskich lekarzy ostatnich miesięcy.
Audio
  • Przełomowa metoda leczenia chorej rogówki (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cocoparisienne/Pixabay

Zespół profesora Edwarda Wylęgały z Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził w Szpitalu Kolejowym w Katowicach pierwszy w Polsce przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki pozyskanych z rąbka rogówki, a podanych w postaci leku u pacjenta, którego powierzchnia oka została oparzona gaszonym wapnem.

Po tym pierwszym przeszczepie były kolejne, także zakończone sukcesem. O terapii regeneracyjnej z użyciem standaryzowanego przeszczepu komórek nabłonkowych, nowatorskiej metodzie leczenia nabłonka rogówki, w audycji opowiedział wybitny polski lekarz i uczony - profesor Edward Wylęgała.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Edward Wylęgała (kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 19.10

mg/abi


Czytaj także

Pudzianowski przetarł ślady. Sukces leczenia komórkami macierzystymi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 12:20
Leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z krwi obwodowej daje znakomite efekty w leczeniu urazów i schorzeń narządów ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Medycyny Regeneracyjnej - nadzieja na długowieczność

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę leczenia komórkami macierzystymi. Prof. Mariusz Ratajczak i dr Magdalena Kucia wracają z USA, aby w Polsce tworzyć Centrum Medycyny Regeneracyjnej na najwyższym światowym poziomie.
rozwiń zwiń