Globalne ocieplenie. Jak walczyć z groźnym zjawiskiem?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:00
- Jeśli ogrzewalibyśmy oceany bombami atomowymi o takiej klasie, jak bomba zrzucona na Hiroszimę, to co sekundę musilibyśmy odpalać 4 bomby, żeby oceany nagrzewały się w takim tempie, jak nagrzewają sie teraza - mówiła w audycji Anna Sierpińska, autorka artykułów dotyczących zmian klimatycznych.
Audio
  • Jak walczyć z globalnym ociepleniem? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Marcogrocha/Pixabay

Ocieplenie klimatu powoduje nagrzewanie się oceanów i ich odtlenianie. - Większość nierównowagi energetycznej w naszym systemie klimatycznym nie idzie do atmosfery tylko do oceanów. Jest takie wyliczenie, że jeśli ogrzewalibyśmy oceany bombami atomowymi o takiej klasie, jak bomba zrzucona na Hiroszimę, to co sekundę musilibyśmy odpalać 4 bomby, żeby oceany nagrzewały się w takim tempie, jak nagrzewają sie teraz w związku z ociepleniem - mówiła Anna Sierpińska.   

Wyższa temperatura powierzchni oznacza mniej tlenu rozpuszczonego w wodzie, co prowadzi do zmian w cyklach biogeochemicznych i wywołuje zmiany w składzie gatunkowym ekosystemów oceanicznych. W konsekwencji zaburzenia te prowadzą także do zmiany klimatu. Jednym z efektów procesu odtleniania oceanów jest zmniejszenie populacji wielu gatunków ryb i bezkręgowców i w efekcie zmniejszenie dochodów z rybołówstwa. 

Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Sierpińską.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Anna Sierpińska (autorka artykułów o zmianach klimatycznych, członkini zepołu portalu naukaoklimacie.pl)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 19.10

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektroniczna kostka przełomem w terapii dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 19:55
Mimo upływu czasu autyzm wciąż postaje ogromnym wyzwaniem dla nauki i medycyny. Trwają badania zmian, które zachodzą w mózgu dzieci, cierpiących na tę chorobę. Jej wczesne symptomy nierzadko są ignorowane przez rodziców. Mogą się one objawiać zaburzeniem zmysłów, unikaniem kontaktu z otoczeniem, nadwrażliwością czy upośledzeniem umysłowym. Leczenie autyzmu zazwyczaj odbywa się w ośrodkach terapeutycznych. Okazuje się, że skuteczne efekty w terapii może dać innowacyjna metoda. Na czym polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z dziedziny: chemia, ekologia i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 11:36
Pytania przygotowali Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zagadka dotyczy tajemniczego pierwistka i rozkładania się plastiku.
rozwiń zwiń