Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
Audio
  • Prof. Iwona Ługowska o pracy Oddziału Badań Wczesnych Faz (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Oddział Badań Wczesnych Faz przeznaczony jest dla pacjentów onkologicznych, którzy uczestniczą w badaniach. Kilka dni temu odbyła się konferencja, na której podsumowano osiągnięcia Oddziału Badań Wczesnych Faz. Dyskutowano między innymi o nowych terapiach lekowych i dostępie do nich polskich pacjentów.

Trudno wyobrazić sobie rozwój współczesnej medycyny bez badań klinicznych i pracy uczonych nad nowymi cząstkami terapeutycznymi bez potwierdzenia, że nowy lek, który trafia do szpitali i aptek jest bezpieczny i skuteczny w walce z daną chorobą. O pracy polskich lekarzy i naukowców nad nowymi lekami, a także o korzyściach klinicznych dla pacjentów, płynących z uczestnictwa w badaniu, i o efektach rocznej działalności placówki opowiedziała w audycji Iwona Ługowska, kierownik placówki.

- Badania kliniczne służą przede wszystkim rozwojowi nowych terapii. W przypadku onkologii te badania służą i pacjentom. Badania kliniczne dzielą się na trzy fazy. W fazie pierwszej, kiedy po raz pierwszy podajemy lek pacjentowi, te badania są ukierunkowane przede wszystkim na bezpieczeńśtwo - powiedziała prof. Iwona Ługowska. 

Więcej w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Iwona Ługowska (kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 19.10

kb/abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z dziedziny: chemia, ekologia i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 11:36
Pytania przygotowali Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zagadka dotyczy tajemniczego pierwistka i rozkładania się plastiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globalne ocieplenie. Jak walczyć z groźnym zjawiskiem?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:00
- Jeśli ogrzewalibyśmy oceany bombami atomowymi o takiej klasie, jak bomba zrzucona na Hiroszimę, to co sekundę musilibyśmy odpalać 4 bomby, żeby oceany nagrzewały się w takim tempie, jak nagrzewają sie teraza - mówiła w audycji Anna Sierpińska, autorka artykułów dotyczących zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń